جایزه یک میلیارد ریالی برای اثبات ادعای فرار مغزها در ایران

جایزه یک میلیارد ریالی برای اثبات ادعای فرار مغزها در ایران
برای مدعیانی که «رتبه نخست خروج مغزها» را به ایران نسبت داده اند، در صورت اثبات ادعا و ارائه سند از مبادی معتبر قانونی بین المللی، مبلغ یک میلیارد ریال معادل صد میلیون تومان جایزه در نظر گرفته است.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری به نقل از پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری این روزها اصرار بیش از حد برخی دوست نما در داخل و برخی دلسوزنما در خارج بر خروج استعدادهای ایرانی از کشور و تهیه آمار و ارقام دروغین به هر قیمتی برای اثبات این امر، ما را بیش از هرچیز به یاد این اصطلاح قدیمیِ «گفتی باور کردم، اصرار کردی شک کردم» می اندازد.
پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری در روزهای اخیر و در پی داغ شدن موضوع خروج نخبگان ایرانی از کشور از سوی عده ای به ظاهر وطن پرست با عرق میهنی، بر حسب رسالت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه ایرانی داخل و خارج از کشور که از تفکر سلامت و بی حب و بغض بهره می برند، به گردآوری اخباری مستند در خصوص موضوع مذکور پرداخت که انتشار چندین مطلب به استناد آمار معتبر بین المللی که خلاف اطلاعات کذب منتشر شده را بیان می کرد، حاصلی بر این تلاش بود.
اما در این بین اظهارنظری قابل تامل در این خصوص از سوی شخصی که خود را مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا معرفی می کند، نظر تیم تحریریه ما را به خود جلب کرد:
«عباس میلانی؛ مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا(!) گفته است: حجم خروج نخبگان از کشور نیز قابل تامل است. طبق آمار صندوق بین المللی پول [IMF] در سال ۲۰۰۹، ایران از نظر فرار مغز ها در بین ۹۱ کشور جهان مقام اول را از آن خود کرده است و سالانه تا ۱۸۰ هزار نفر با تحصیلات عالیه از ایران مهاجرت می کنند.

منبع: تی نیوز
تاریخ انتشار خبر در تی نیوز: ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
تاریخ درج خبر در علم و کار: ۱۸/۱۰/۱۳۹۶