۹۰ درصد دستگاه های دولتی درک درستی از فناوری های ندارند.

در اواخر دوره صدارت محمود واعظی به عنوان وزیر ارتباطات دولت یازدهم بود که او با توجه به افزایش مشکلات شرکت‌های استارتاپی ترتیب برگزاری جلساتی با حضور فعالان این اکوسیستم به همراه وزیران دادگستری، کار و رفاه، نمایندگان وزارت صنعت و … را داد. در دوران وزارت او دو جلسه هم اندیشی با فعالان استارتاپی کشور در اواخر سال ۹۵ برگزار شد. جلساتی که بیشتر به بیان مشکلات شرکتهای نوپا خلاصه و واعظی هم وعده میداد که با تشکیل کمیته های مختلف و هماهنگی با سایر دستگاه های دولتی تمام تلاشش را برای رفع مشکلات اکوسیستم استارتاپی کشور به کار میبندد. حالا با گذشت بیش از ۶ ماه از این جلسات محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات دولت دوازدهم با ادامه این راه، سومین جلسه هم اندیشی با فعالان کسب و کارهای نوپا را برگزار کرد البته بدون حضور وزیران دستگاههای مختلف. در این جلسه اکثر مدیران استارتاپی کشور نسبت به اختلالات اخیر در حوزه اینترنت کشور گلایه هایی را مطرح کرده  و اعلام داشتند که فیلتر شدن تلگرام خسارت های زیادی به کسب و کارهای آنلاین کشور وارد کرده است.

از فیلترینگ تا نهادهای بی شمار تصمیم گیر

در ابتدا این نشست پویا پیرحسینلو، مدیر سرویس ابرآروان، با اعلام اینکه جامعه استارتاپی قبل از رای اعتماد مجلس به آذری جهرمی از او حمایت کرده بودند گفت:« ما به این دلیل از شما حمایت کردیم که فضای فعلی به جوانی شجاع نیاز دارد تا جلوی رفتارهای دوگانه برخی مسوولان در استفاده از سرویس های فضای مجازی را بگیرد.» او با اعلام اینکه هیچ یک از شرکتهای نوپا موافق فیلتر شدن سرویسهای خارجی نیستند تاکید کرد که فیلتر شدن سایتهای خارجی به ضرر سرویسهای داخلی تمام می‌شود و این نوع سیاستگذاری خیانت به اوکسیستم استارتاپی کشور است.

امین امیر شریفی مدیرعامل کافه بازار هم در این جلسه با انتقاد نسبت به عوارض از بازیهای خارجی گفت : متاسفانه در کشور یک مرجع واحد برای فیلترشدن یک سرویس وجود ندارد و هر نهادی در این زمینه تصمیم میگیرد. چنین تصمیمات بدون برنامه ریزی و روشن در نهایت به فضای کسب وکاری ما لطمات جدی وارد میکند.

احسان خرم ، مدیرعامل سرویس تلوبیون هم در این جلسه با اشاره به اختلال چند روز اخیر در اینترنت کشور و خساراتی که به این سرویس وارد شده گفت: با اجرای مصوبه اینترنت غیر حجمی بسیار خوشحال بودیم چرا که میزان استفاده کاربران از سرویس تلویزیون اینترنتی به شدت افزایش پیدا کرده بود و این بسیار به نفع ما بود اما متاسفانه اختلالات اخیر در اینترنت کشور و روی آوردن کاربران به استفاده از وی پی ان باعث شد که ترافیک ما ۱۲ درصد کاهش داشته باشد.

بخشی دیگر از فعالان در این جلسه هم اندیشی، ارایه وام از سوی دولت به شرکت های استارتاپی را مشکل دیگر این حوزه اعلام کردند. برای مثال رضا زرنوخی، مدیر عامل صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران اعلام کرد که در حال حاضر همه نهادها دوست دارند به شرکت های استارتاپی وام بدهند و این در حالی است که  ارایه وام به شرکتهای استارتاپی از سوی دولت بزرگترین خیانت به آنها است. او با اشاره به برخی قوانین محدود کننده در این حوزه گفت: اخیرا بانک مرکزی بخشنامه ای به بانکهای کشور ابلاغ کرده که براساس آن بانک ها حق حضور در نهادهای جدید را ندارند که منظور از این نهادهای جدید صندوق های سرمایه گذار است . به باور وی این بخشنامه به ضرر اکوسیستم استارتاپی است و یک نوع فیلترینگ نانوشته برای این حوزه است.

در بخش دیگر از این جلسه برخی از مدیران شرکتهای نوپا به شفاف نبودن تصمیمات در فضای مجازی اشاره کردند. در همین زمینه فرشید هندی، یکی از سرمایه گذاران در شرکت رهنما گفت: متاسفانه تصمیماتی که در این حوزه توسط دستگاههایی از جمله وزارت ارتباطات گرفته میشود مبهم است. برای مثال تلگرام فیلتر و رفع فیلتر میشود اما مشخص نیست که آیا دوباره این سرویس در اینده فیلتر خواهد شد یا خیر.

او در ادامه افزود: اگر قرار است این سرویس دوباره فیلتر شود به ما بگویید تا از الان به فکر راه حلی باشیم چرا که بخشی از سرویسهای ما به کمک تلگرام در اختیار کاربران قرار میگیرد.

همچنین گروهی از مدیران کسب و کار نوپا به روز نبودن قوانین و نگاه سنتی مسوولان دولتی را مانع اصلی رشد شرکتهای استارتاپی در کشور عنوان کردند. در همین زمینه نیما قاضی، مدیر سرویس علی بابا اعلام کرد که مشکل اصلی فضای استارتاپی کشور در سه چیز خلاصه میشود یعنی قوانین ناکارآمد، مسوولان ناگاه و فضای رقابتی نامساعد. او از وزیر ارتباطات خواست تا به صورت جدی روی این مسایل کار شود.

وزیر ارتباطات: نگاه دولت به فضای مجازی شفاف است

بعد از پایان گلایه‌ها و خواسته های فعالان استارتاپی از وزیر ارتباطات، محمد جواد آذری جهرمی اعلام کرد که دولت پیگیر مطالبات این حوزه است. او با اشاره به گلایه مندی بسیاری از کسب و کارها نسبت به فیلترینگ تلگرام و اختلالات چند روزه در شبکه اینترنت کشور گفت: بنای دولت بر شفافیت است اما در برهه‌ای از زمان، اغتشاشی در کشور صورت گرفت که اتخاذ این تصمیم ضروری بود وزیر ارتباطات با بیان اینکه فناوری اطلاعات تاثیر جدی بر فرهنگ و زندگی بشر دارد و ایستادگی در برابر موج تغییر بوجود آمده منطقی نیست، اعلام کرد: به زودی و با آمدن آمدن فناوری بلاک چین(به عنوان بایگانی است که اطلاعات روی آن ثبت میشود)  شاهد تحولی شگرف در فضای مجازی خواهیم بود و حوزه هایی  مانند ثبت احوال، ثبت اسناد و مفاهیم بانکی تحت تاثیر این فناوری قرار می گیرند.آذری جهرمی تصریح کرد: اگر منطبق با این تغییرات حرکت نکنیم دوباره در عرصه رقابت میان فناوری و فرهنگ بازنده و مغلوب فناوری خواهیم شد که بر ما تحمیل می شود. او در بخش دیگر از سخنرانی در این جلسه هم اندیشی به رشد اقتصاد دیجیتال در دنیا اشاره کرد و گفت :ادغام فناوری و اقتصاد باعث شده سرمایه‌گذاری جدی در حوزه اقتصاد دیجیتال شود که سردمدار این حوزه نیز چین و آمریکا هستند. با ایجاد مانع در این حوزه ما به جایی نخواهیم رسید.

آذری جهرمی  با تاکید بر اینکه با ایستادگی و مقاومت در برابر این حوزه نمی توان موفق بود، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه شاخص خلاقیت ایران از کل کشورهای دنیا بالاتر است، می توانیم در مقابل این  تحولات، استفاده حداکثری داشته باشیم.

جهرمی در ادامه ساختار قدیمی بدنه دولت را یکی از مشکلات جدی پیش پای اکوسیستم استارتاپی کشور دانست و افزود: تحول در ساختار را از وزارات ارتباطات شروع کرده‌ایم بر همین مبنا با تصویب تغییر ساختار سازمان فناوری اطلاعات در دولت این سازمان از حالت حاکمیتی خارج و به سازمان توسعه‌ای تبدیل می‌شود که مانند مرکز تحقیقات مخابرات و پست بانک  در اجرای پروژه‌های این بخش  مشارکت می‌کند.

 وزیر ارتباطات گام بعدی برای کاهش مشکلات جامعه استارت‌آپی کشور را بالا بردن دانش و آگاهی مسوولان دولتی، نمایندگان مجلس و … عنوان و اعلام کرد باید  هم راستا با تحولات فناوری هایی همچون اینترنت اشیا، واقعیت مجازی و بیگ دیتا حرکت کنیم.، در این زمینه مرکز تحقیقات مخابرات موظف شده است که جلسات توجیهی در مورد این فناوری های آینده برای دستگاههای اجرایی برگزار کند. بر اساس آماری که داشته ایم در این جلسات مشخص شد که ۹۰ درصد دست اندرکاران این دستگاهها درک صحیحی از این مسئله و فناوری های پیش رو نداشتند و ما باید این سواد را در بدنه حاکمیت ایجاد کنیم. جهرمی تاکید کرد که برای بالا بردن سطح آگهی مسوولان دولتی در همه لایه ها  یک برنامه ویژه از سوی شورای عالی فضای مجازی در حال پیگیری است.