۳۰۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور ایجاد شده است

علوم,تحقیقات,فناوری,شرکت,دانش,بنیان

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ایجاد سه هزار شرکت دانش بنیان گفت: ایران از نظر رشد علمی در منطقه رتبه اول یا دوم را دارد و از نظر سرعت رشد علمی رتبه اول را در دنیا داریم.
منصور غلامی صبح دوشنبه در همایش توسعه روابط آموزش عالی ایران و افغانستان در تالار خیام دانشگاه ولی عصر (عج) با تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: تلاشهایی که از طرف همکاران ما در وزارت علوم صورت می گیرد برای پشتیبانی از همکاریهای علمی بین المللی قابل تقدیر است و در اینجا از زحمات آنان تشکر می کنم.
وی افزود: در ساختار وظایف علوم وظایفی تعیین شده به خصوص بازنگری که در ایام اخیر داشتا یم و در راستای برنامه های قانون کشور که وظایف وزارت علوم را احصا کرده اند یک بخش آن توسعه روابط بین الملل است.
وی ادامه داد: هدف و برنامه ما برای ارتباط هر چه بیشتر علمی بین اساتید، محققان، دانشجویان و دانش پژوهان با کشورهای مختلف دنیا به خصوص کشورهای دوست و همسایه است و در همین راستا با توجه به جایگاه علمی دانشگاهها و پژوهشگاههای کشور و جایگاه علمی کشور در دنیا رتبه های خوب و ویژه ای را محققین ما کسب کرده اند.
وزیر علوم با بیان اینکه مراکز علمی دنیا اغلب اساتید ایران را به نام می شناسند، تصریح کرد: در رتبه بندی هایی که در مراکز مختلف در دنیا صورت گرفته در مجموع کشور ما در جایگاه هفدهم در سال ۲۰۱۶ بوده و در برخی رشته ها تخصص ها و رتبه های خوبی داشتیم.
غلامی عنوان کرد: ایران از نظر رشد علمی در منطقه رتبه اول یا دوم را دارد و از نظر سرعت رشد علمی رتبه اول را در دنیا داریم، این موارد در موسسات رتبه بندی علمی در دنیا بیان شده است.
وزیر علوم بیان داشت: بر اساس همین اعتبار، آمادگی همکاری با همه مراکز علمی دنیا بخصوص مراکز علمی و دانشگاهی کشورهای مسلمان و کشورهای همسایه را داریم.
غلامی تصریح کرد: در حال حاضر و در عرض کمتر از ۱۰ سال بیش از سه هزار شرکت دانش بنیان در کشور ایجاد کردیم که برخی از این شرکتها موفقیتهای خوبی داشته اند، دستاوردهایی که مشکلات مهمی در کشور حل کرده اند و هم مدلهای موفقی برای محققان و دانشمندان جوان عرضه کرده اند.
وی با بیان اینکه ۴۲ پارک علم و فناوری و ۱۰۰ مرکز رشد در کشور داریم، تصریح کرد: این مراکز برای تبدیل علم به ثروت، توسعه اشتغال و کشور را به دنبال خواهند داشت.
وی در ادامه اظهار کرد: رویکردی که بخشهای صنعتی و خدماتی در سالهای اخیر به سمت دانشگاهها داشته اند رویکرد مبارکی است و در حال حاضر برنامه های مشترک زیادی در حال اجرا و برنامه ریزی است.
غلامی ابراز داشت: در نشستی که با وزیر تحصیلات عالیه افغانستان داشتم نقاط مشترک خوبی را در این راستا تعریف کردند که علاوه بر آمادگی دانشگاههای کشور برای آموزش دانشجویان داوطلب تحصیل از افغانستان در حال حاضر تعداد زیادی فارغ از این هماهنگی در حال تحصیل هستند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه بخش کوچکی از دانشجوی افغانستانی که در ایران تحصیل می کنند هزینه های تحصیل خود را پرداخت می کنند، یادآور شد: این دانشجویان از پشتیبانی های دانشگاههای ما برخوردار هستند و تعداد قابل توجهی به صورت حمایت کامل در ایران مشغول به تحصیل هستند.
غلامی افزود: در برنامه های پیش رو انتظار ما این است ما بتوانیم تعداد بیشتری از دانشجویان افغانستان را با پرداخت هزینه های تحصیل از سوی خودشان بپذیریم. سطح علمی و کیفیت دانشگاههای ما در دانشگاههای بزرگ بسیار بالا و قابل رقابت با کشورهای دیگر هدف تحصیل این دانشجویان است.
وی بیان داشت: در رتبه بندی های اخیر ۱۸ دانشگاه کشور در بین دانشگاههای برتر دنیا قرار گرفتند و امیدواریم این تعداد بیشتر شود لذا دانشگاههای ایران می توانند هدف خوبی برای تحصیل دانشجویان افغانستانی باشند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از طرح آموزش دوره PHD به مربیان دانشجویان افغانستان خبر داد و گفت: با توجه به اشتراکات زبانی و جایگاه علمی دانشگاههای ما و سهولت انتقال دانش این امر محقق می شود.
غلامی تأکید کرد: در زمینه های انتقال دانشهای جدید در حوزه های تحصیلات مهارتی مانند دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی کابردی آمادگی همکاری نزدیک را با افغانستان داریم، که این مدل می تواند نیروی کار ماهر را در بخش های مختلف تامین کند.
وی ادامه داد: در زمینه همکاری در اجرای مدلهای مشابه پارکهای علم و فناوری اعلام آمادگی با افغانستان کردیم و در مجموع انتظار داریم بتوانیم وظیفه خود را در میزبانی و همسایگی افغانستان به خوبی انجام دهیم و انتظار داریم گسترش مناسبات بیشتری را با این کشور داشته باشیم.
وزیر علوم تصریح کرد: نگاه باز به همکاریهای علمی و تحقیقاتی برکت را در این تلاشها مضاعف خواهد کرد.

منبع: بازارکار
تاریخ: ۹۷/۲/۵