۵G چیست؟

نسل,پنجم,وایرلس,5G,چیست

۵G یا نسل پنجم مخابرات بیسیم، آخرین تکنولوژی تلفن های هوشمند و دستگاه های همراه است که در آن سرعت پاسخ گویی شبکه های بی سیم و انتقال داده به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

با این که انتظار نمی رود تکنولوژی ۵G تا قبل از سال ۲۰۲۰ به بازار برسد اما در حال حاضر چندین شرکت برای آماده سازی استانداردهای جدید شبکه های بی سیم آغاز به سرمایه گذاری کرده اند و سیستم ها و شبکه های آزمایشی ۵G در گوشه های مختلف جهان نصب و راه اندازی شده است.

در این نوشته بررسی خواهیم کرد که ۵G چیست و عملکرد و تاثیر آن بر سیستم های مخابرات بیسیم آینده چگونه خواهد بود.

با توجه به گزارش های ارائه شده درباره نسل بعدی شبکه های ۵G، ارتباطات ۵G بایستی مبتنی بر تجربیات کاربر، عملکرد سیستم، خدمات پیشرفته، مدل های کسب و کار و مدیریت و عملیات باشد.

مشخصات ۵G در اواخر سال ۲۰۱۷ توسط استانداردهای ۳GPP منتشر شد و بر اساس آن تراشه های مناسب برای تکنولوژی ۵G ساخته شد و اکنون قابل استفاده می باشند.

بر اساس اعلام انجمن ویژه موبایل (GSMA) برای واجد شرایط بودن به عنوان ۵G هشت معیار در نظر گرفته شده است و سیستم و ارتباطات ۵G بایستی تمام آنها را در بر داشته باشند، که در ذیل به آنها اشاره شده است.

۱- نرخ داده ۱ تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه

۲- زمان تاخیر ۱ میلی ثانیه

۳- پهنای باند ۱۰۰۰ برابر نسل قبل

۴- افزایش قابلیت اتصال دستگاه ها ۱۰ تا ۱۰۰ برابر

۵- قابلیت در دسترس بودن به صورت  ۹۹٫۹۹۹ درصد

۶- قابلیت پوشش ۱۰۰ درصد

۷- ۹۰ درصد کاهش مصرف انرژی

۸- دارا بودن باتری با طول عمر ۱۰ سال برای دستگاه های با توان کم

 

با این وجود نسل های قبلی مانند ۳G نیز پیشرفت بسیار مهمی در ارتباطات بودند…

۳G یک سیگنال از نزدیکترین آنتن تلفن دریافت می کند و آن را برای تماس تلفنی، پیام متنی و انتقال دیتا استفاده می کند؛

۴G نیز مانند ۳G عمل می کند با این تفاوت که ارتباط اینترنت سریع تر و تاخیر (در زمان بین ارسال و دریافت) کمتر خواهد بود. ۴G حداقل ۵ برابر از سرویس های ۳G موجود سریع تر بوده و به صورت نظری سرعت دانلودی تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه ارائه می دهد.

Hubert Da Costa از کمپانی روترهای Cradlepoint می گوید: ارتباطات ۵G بیش از سه برابر سریع تر از ۴G بوده و سرعت انتقال داده در آن از ۴۵۰ مگابیت بر ثانیه آغاز شده، در دو جریانه ۹۰۰ میگابیت بر ثانیه و در سه جریانه به ۱٫۳ گیگابیت بر ثانیه می رسد. بنابر این هنگامی که که ما در حال مشاهده رشد سریع و وسیع اینترنت اشیاء و ابزارهای هوشمند هستیم، سرعت ۵G و ظرفیت های آن حتی باعث ورود سریع تر به آینده خواهد شد.

مزایای ۵G

همانند روند رو به رشد تمام نسل های قبلی، ۵G نیز از اجداد خود پیشی گرفته و به طرز چشمگیری از نسل قبلی خود (۴G) سریع تر است. به این منظور برای رسیدن به بهره وری بالاتر و امکان استفاده از سرعتی معادل ۱۰۰۰۰ مگابیت بر ثانیه نیاز به ارتقاء تمام دستگاه ها (دستگاه های همراه و تلفن های هوشمند) و یکپارچه سازی و به روز رسانی آن ها می باشد.

با استانداردهای کنونی تلفن های هوشمند، ۴G قادر به ارائه سرعت انتقال ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه می باشد. ۵G پیشنهاد می کند که این قابلیت در دستگاه ها به چندین گیگابیت بر ثانیه برسد و گوشی های هوشمند به اصطلاح گیگابایتی تولید شود. همچنین ۵G امیدوار است باعث به وجود آمدن تعداد زیادی از سرویس های نوآورانه و برنامه های کاربردی شود که در حقیقت این امر مستلزم نوع جدیدی از ارتباطات است و تنها ۵G می تواند آن را محقق کند. به علاوه در کنار پهنای باند بیشتر، سرعت دانلود سریع تر و امکان اجرای اپلیکیشن های پیچیده تر اینترنتی نیز وجود خواهد داشت.

معایب ۵G

در حالی که اجرای طرح ۵G و یکپارچه سازی تلفن های هوشمند جدید بسیار هزینه بر خواهد بود، احتمالاً همزمان با اجرایی شدن این نسل از تکنولوژی بسیاری از دستگاه ها و تلفن ها برای این شرایط مناسب و قابل استفاده نمی باشند.

یک سیستم ارتباط اینترنتی بی سیم قابل اطمینان به تعداد دستگاه هایی که به یک کانال متصل شده اند وابسته است؛ با افزودن ۵G به طیف بیسیم، احتمال مواجهه با یک رنج فرکانسی بیش از حد شلوغ وجود خواهد داشت.

مشکل  ۴G و حتی ۳G تنها برآورده کردن سرعت بالا در اتصال و انتقال داده نیست. بعد از گذشت مدت زمانی طولانی (حتی در حال حاضر) هنوز بسیاری از مناطق جغرافیایی و برخی دستگاه ها از شبکه ۴G پشتیبانی نمی کنند و کماکان امکان دسترسی به آن وجود ندارد؛ بنابر این در ابتدای مسیر، ۵G با مشکلاتی رو به رو خواهد بود و احتمال اتصال کامل و بدون نقص به این شبکه بسیار کم است و رسیدن به کیفیت مطلوب نیازمند زمان خواهد بود.

ترجمه/تالیف: محمدرضا پورهاشمی
منبع: techworld.com
تاریخ: ۹۷/۶/۱۷