آمادگی ایران برای توسعه همکاری‌های مشترک با دانشگاه‌های فرانسه

وزیر_علوم,توسعه,همکاری‌,دانشگاه‌های_فرانسه

وزیر علوم از آمادگی ایران برای توسعه همکاری‌های مشترک با دانشگاه‌های فرانسه خبر داد و گفت: باید برای توسعه همکاری‌های علمی و آموزشی نقشه راهی تدوین شود تا این نوع همکاری‌ها تقویت شود.

دکتر منصور غلامی در افتتاحیه نشست روسای دانشگاه‌های ایرانی و فرانسه که با حضور ۱۸ دانشگاه و پژوهشگاه ایران و ۳۵ دانشگاه بزرگ فرانسه در پاریس برگزار شد، ضمن توصیف سطح کیفی دانشگاه‌ها و مراگز پژوهشی ایران از آمادگی کشور برای همکاری با دانشگاه‌های فرانسه  خبر داد.

وی در ادامه تصریح کرد: باید نقشه راهی برای تقویت همکاری‌های علمی و آموزشی دو کشور ایران و فرانسه وجود داشته باشد و ما باید در انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک و برگزاری دوره‌های تحصیلی مشترک بیشتر تمرکز کنیم.

در ادامه این نشست مشاور علمی مکرون، نخست وزیر فرانسه نیز از آمادگی کامل کشور فرانسه برای توسعه همکاری علمی دانشگاه‌های ایرانی و فرانسوی خبر داد.

رییس دانشگاه ساکلای فرانسه نیز به آمادگی این کشور برای تبادل استاد و دانشجو اشاره کرد و گفت: امروزه حدود ۱۷۵۰ دانشجوی ایرانی درفرانسه مشغول به تحصیل هستند که ۷۶ درصد این دانشجویان در تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند و کشور فرانسه حاضر است تعداد این دانشجویان را در سال آتی به دو برابر افزایش دهد.

در ادامه دکتر سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل نیز خاطر نشان کردند: وزارت علوم این آمادگی را دارد بورس‌های تحصیلی را در خدمت دانشجویان فرانسوی به خصوص در رشته‌های مهندسی هنر مطالعات خاورمیانه و هنر و معماری اسلامی قرار دهد.

به گزارش ایسنا، در نشست روسای دانشگاه‌های ایرانی و فرانسه پنج تفاهم‌نامه بین دانشگاه‌های ایرانی و فرانسوی به امضا رسید که زیربنای فعالیت‌های آتی علمی دو کشور را تشکیل می‌دهد. همچنین نشست وزیر علوم  با اساتید و دانشجویان ایرانی فرانسه روز گذشته در سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. در این نشست با حضور دکتر سالار آملی قائم مقاوم وزیر علوم در امور بین‌الملل به همراه سفیر ایران در پاریس،‌ چگونگی توسعه همکاری‌های دو جانبه و آمادگی اساتید ایرانی مقیم فرانسه برای همکاری با دانشگاه‌های ایران مورد بحث قرار گرفت.

در این جلسه نیز دانشجویان نیز نکاتی از جمله چگونگی انتقال ارز دانشجویی، مسایل سربازی دانشجویان و چگونگی جذب به دانشگاه‌های ایرانی را مطرح کردند که دکتر غلامی وزیر علوم ضمن تاکید بر باز بودن آغوش کشور برای بازگشت ایرانیان شاغل به تحصیل در فرانسه اعلام کرد: مسایل این دانشجویان که در حوزه اختیارات وزارت علوم باشد را بررسی خواهند کرد و مسایل فراتر از این حوزه را نیز به مسؤولان کشور اطلاع خواهد داد.

منبع: ایسنا
تاریخ: ۹۷/۳/۳۰