عزم ایران برای حرکت به سمت ارزهای دیجیتال

توافق,برجام,آمریکا,ارزهای,دیجیتال

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی نیویورک تایمز، خروج ایالات متحده آمریکا از توافق جهانی برجام و افزایش امکان تشدید تحریم ها علیه ایران، سبب گرایش ایرانیان به برخی ارزهای دیجیتال، به عنوان جایگزینی مناسب برای دلار در معاملات کلان اقتصادی شده است.

حال به زعم بسیاری از کارشناسان سیاسی، تحریم های تعلیق شده بازخواهند گشت و در مواردی تشدید نیز خواهند شد. وزارت خزانه داری این کشور نیز، فشار اقتصادی خود را بر ایران افزایش خواهد داد. استیون منچین (Steven Mnuchin)، وزیر خزانه داری آمریکا، در این باره گفت: «ما تا زمانی که از عدم تمایل ایران نسبت به ساخت و دستیابی به سلاح هسته ای اطمینان نیابیم، به این کشور اجازه استفاده از دلار، بازار اقتصادی، ظرفیت های مالی آمریکا را نمی دهیم.»

نمودارهای آماری نشان می دهد که ارزش ریال در ۶ ماه اخیر، ۲۵ درصد کاهش داشته است و اقتصاد دانان معتقدند که خروج آمریکا از توافق هسته ای، ایران را بار دیگر با یک بحران اقتصادی بزرگ، مواجه می کند. بر اساس گزارش منتشر شده از سوی نشریه فوربز، مقامات ایران، توسعه تجربیات خود در حوزه بهره گیری از ارزهای دیجیتال داخلی را به منظور دور زدن تحریم های احتمالی، آغاز کرده اند.

در ماه های اخیر، استقبال مردم ایران نیز، از ارزهای رمزپایه ی خارجی افزایش یافته است و همین امر سبب خروج ارز از کشور در مقیاس کلان، شده است. از سوی دیگر، این فرایند اقتصادی، ممنوعیت معامله ارزهای دیجیتال را از سوی بانک مرکزی در آوریل ۲۰۱۸، سبب شد.

با وجود همه چالش ها و بحث های مطرح شده در مورد مسئله ارزهای رمزپایه، به عقیده کارشناسان غربی، جمهوری اسلامی ایران، بیت کوین را یک جایگزین مطمئن و مناسب برای دلار، می دانند.

منبع: سایبربان
تاریخ: ۹۷/۲/۲۴