بازاریابی موبایل محور برای کسب وکارهای کوچک

گوشی هوشند,بازاریابی,کسب وکار,استارتاپ

پیشرفت تکنولوژی گوشی های هوشند در سال های اخیر دنیای پیرامون ما را به شدت تحت تأثیر قرار داده است. در این میان عرصه بازاریابی شاید بیش از سایر حوزه ها دستخوش تغییر شده باشد. به این ترتیب با توسعه گوشی های هوشمند بازاریاب ها و صاحبان کسب وکار امکان دسترسی وسیع و برقراری ارتباط با مخاطب ها در هر زمانی را پیدا کرده اند.
براساس آمارهای رسمی در سال گذشته آمریکایی ها ۲۲۴٫۳ میلیون گوشی هوشمند در اختیار داشته اند. همچنین سهم این پلتفرم ها در خریدهای آنلاین رقم خیره کننده ۲۷درصد را نشان می دهد. براین اساس عرصه گوشی های هوشمند بازار مناسبی برای برندها به منظور دستیابی به مشتریان بیشتر و به تبع آن فروش حداکثری است.
صرف نظر از ضرورت حرکت به سوی تکنولوژی های جدید آگاهی از چگونگی برقراری ارتباط با مشتریان نیز دارای اهمیت بالایی است. باتوجه به اینکه بازارایابی موبایل محور اشکال گوناگونی نظیر پیامک، پیام تصویری، تبلیغات درون برنامه ای، بازاریابی مکان محور و اطلاعیه های آنلاین دارد، طراحی استراتژی بازاریابی در این حوزه می تواند دشواری های فراوانی به همراه داشته باشد. بی تردید فرآیند پیچیده و زمان بر بازاریابی مبتنی بر گوشی های هومشند برای کسب وکارهای کوچک بسیار دشوارتر از برندهای بزرگ خواهد بود. براین اساس شاید بسیاری از صاحبان این برندهای کوچک قید چنین فعالیتی را زده و به فکر امور تبلیغاتی دیگری بیفتند. در اینجا تنها یک راهکار پیش روی ما خواهد بود: استفاده هوشمندانه از اطلاعات تحلیلی.
توسعه تکنولوژی های بازاریابی همگام با پیشرفت گوشی های هوشمند امری بدیهی است. براین اساس امروزه بسیاری از شرکت ها به منظور برقراری ارتباط با مشتریان شان از طیف متنوعی از اپ ها استفاده می کنند. شاید اکنون نگاهی دوباره به ابزارهایی که در زمینه بازاریابی از آنها استفاده می کنیم، ضروری باشد.
اگر کسب وکارتان در حال حاضر از نرم افزارهای بازاریابی استفاده می کند، خبر خوش برای تان ارائه نمونه موبایلی بسیاری از این نرم افزارهاست. براین اساس استفاده از نرم افزارهای برند های تخصصی و بزرگ بازارایابی برای کسب و کار های کوچک بهترین گزینه به نظر می رسد. چنین انتخابی از نظر هزینه و زمان موردنیاز برای برندهای کوچک بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود. در ادامه به بررسی برخی از این اپ های خواهیم پرداخت.
مطلب مرتبط: پنج راه برای اینکه بازاریابی موبایلی به کار شما بیاید / بازاریابی سیار با گوشی‌ های هوشمند
Vibes
Vibes یک پلتفرم بازاریابی موبایلی است که امکانات بازاریابی متن محور و ابزارهای جانبی در راستای تحلیل داده های کاربران را ارائه می کند. این پلتفرم ابزارهای گوناگونی را در قالب یک داشبورد به منظور مدیریت بهینه کمپین ها در اختیار کاربران قرار می دهد. همچنین سرویس های بازاریابی مکان محور نیز در این اپ گنجانده شده است. مزیت اصلی این ابزار قابلیتش در زمینه جمع آوری اطلاعات شما از منابع گوناگون و همگام سازی اش در موتور طراحی خود است.
Thumbvista
Thumbvista یکی دیگر از ابزارهای مشهور بازاریابی است. این اپ در زمینه تبلیغات مکان محور و بازاریابی پیشرفته موبایلی حرف اول را در بین نمونه های مشابه می زند. با استفاده از این اپ امکان طراحی کوپن های تخفیف ویژه مشتریان، تبلیغات مکانی پیشرفته (براساس حضور کاربر در موقعیت های جغرافیایی مختلف) و تحلیل وضعیت کمپین بازاریابی مان مهیا خواهد شد. بی تردید مزیت اصلی Thumbvista تبلیغات مکان محور آن به حساب می آید. براین اساس شما می توانید با تعیین موقعیت های جغرافیایی خاص به هنگام ورود مخاطب به آنها تبلیغات خاصی را در اختیارشان قرار دهید.
Mozeo
امروزه با وجود توسعه شیوه های تبلیغاتی هنوز هم تبلیغات متنی یکی از محبوب ترین شیوه های بازاریابی به حساب می آید. برهمین اساس Mozeo با ارائه سرویس طراحی کمپین بازاریابی متن محور و افزودن ابزارهای تحلیل وضعیت تبلیغات گزینه ای مطلوب برای کسب وکارهای کوچک به حساب می آید. این اپ با شیوه دسته بندی مخاطب ها به شما امکان دسترسی سریع به دفترچه تلفن و همچنین ارسال پیام های شخصی سازی شده را می دهد. به علاوه در صورت نیاز Mozeo به کسب وکارها در تهیه پیام های آماده به منظور ارسال خودکار به مشتریان نیز کمک می کند.
اگرچه نسخه کامل این اپ نیازمند پرداخت هزینه و طی فرآیند خرید است، با این حال نسخه آزمایشی اش امکان ارسال ۱۰ پیامک و ۱۰۰ ایمیل تبلیغاتی رایگان را به کاربران می دهد. پس از این دوره اگر از خدمات Mozeo راضی بودید، می توانید نسبت به خرید نهایی آن اقدام کنید.
FourSquare
FourSquere با اندکی مسامحه جزو گروه نسل جدیدتر اپ های بازاریابی موبایل محور طبقه بندی می شود. اگرچه این پلتفرم سرویس تبلیغات متنی و بازاریابی مکان محور را در اختیار کاربران قرار نمی دهد، اما قابلیت جذب ترافیک سایت و همچنین تأثیرگذاری بالا روی مخاطب هدف را دارد. باتوجه به اینکه حدود ۹۵ درصد کاربران گوشی های هوشمند پیش از خرید یک محصول در اینترنت به دنبال اطلاعاتی پیرامون آن می روند، FourSquere آرشیوی از برندهای مختلف را فراهم کرده است. بدین ترتیب با ثبت نام برندتان در این پلتفرم صفحه ای شخصی برای شما به منظور درج نام و محصولات برندتان ایجاد خواهد شد. باتوجه به حجم بالای کاربران این پلتفرم فعالیت مناسب در آن می تواند نگاه های زیادی را به برندتان جلب کند.
Convertro
برخلاف نمونه هایی که تا اینجا بررسی کرده ایم، Convertro در زمینه ارائه ابزارهای تحلیل تبلیغات و کمپین های بازاریابی فعالیت دارد. این پلتفرم با دسترسی به منابع اطلاعاتی گوناگون و ترکیب آنها با یکدیگر تصویر جامعی از وضیعت تبلیغاتی و بازاریابی برندها به صاحبان شان ارائه می کند. یکی از سرویس های نوین Convertro امکان بررسی و تحلیل وضعیت برند در شبکه های اجتماعی است. براین اساس Convertro با اتصال به اکانت های شرکت در شبکه های اجتماعی تصویری دقیق از وضعیت آنها به صاحبان شان ارائه می دهد.
Instagram For Business
این ابزار همانطور که از اسمش پیداست در زمینه بازاریابی و تبلیغات در اینستاگرام فعالیت دارد. با این حال استقبال وسیع کسب وکارهای کوچک موجب توسعه دامنه کاری آنها در سال های اخیر شده است. به این ترتیب Instagram for Business امروزه از اغلب شبکه های اجتماعی پشتیبانی می کند. اگرچه هنوز سرویس های مربوط به سایر شبکه های اجتماعی این برنامه به طور کامل در دسترس کاربران قرار ندارد.
کارویژه اساسی Instagram for Business ایجاد پست های تبلیغاتی برای برندها و نمایش شان برای کاربران معمولی اینستاگرام به صورت تصادفی است. با استفاده از این ابزار می توانیم تصاویر و ویدئوهای جذابی را به منظور توسعه فرآیند بازاریابی برند متبوع مان طراحی کنیم. باتوجه به شمار بالای کاربران اینستاگرام سرمایه گذاری روی این نوع از تبلیغات بسیار منطقی و البته سودآور به نظر می رسد.
Leanplum
Leanplum یک پلتفرم رویاپرداز در زمینه بازاریابی موبایلی است. شاید عبارت رویاپرداز در ابتدا اندکی عجیب به نظر برسد. با این حال توجه به شعار این ابزار به خوبی بیانگر ماهیتش است. در حقیقت Leanplum به کاربران علاوه بر افزایش جذب مخاطب افزایش شمار مشتریان دائمی را نیز وعده می دهد. به مانند سایر سرویس ها این پلتفرم نیز خدمات تبلیغات پیامکی و از همه مهم تر بازاریابی ایمیلی به کاربران خود ارائه می کند. به منظور ارائه خدمات بهتر مدیران این پلتفرم آن را به گونه ای طراحی کرده اند تا بیشترین هماهنگی را با نیازهای کاربران داشته باشد. همچنین به مانند اغلب پلتفرم های معرفی شده در این مقاله Leanplum نیز هماهنگی بالایی با شبکه های اجتماعی دارد.
مزیت اصلی پلتفرم Leanplum امکان اجرای آزمایشی کمپین های بازاریابی به منظور آگاهی از واکنش احتمالی مخاطب های هدف است. به این ترتیب به هنگام اجرای نهایی طرح دیگر نگرانی در مورد احتمال شکست طرح مان نخواهیم داشت.
مطلب مرتبط: ۴ برند با رویکرد خلاقانه و موفقیت‌آمیز در زمینه بازاریابی موبایل
Sumotext
Sumotext با تمرکز روی تبلیغات و بازاریابی متن محور امکاناتی گسترده در زمینه بازاریابی پیامکی، مدیریت روابط موبایلی و ارسال پیام های تبلیغاتی چندرسانه ای در اختیار کاربرانش قرار می دهد. همچنین با استفاده از این ابزار صاحبان کسب وکارها امکان مشاهده وضعیت کمپین بازاریابی شان در کنار مدیریت سطح روابط خود با مشتریان شان را نیز دارند.
برخلاف اغلب پلتفرم های مورد بررسی در این مقاله استفاده از Sumotext نیازمند پرداخت هزینه اشتراک است. خوشبختانه شرکت توسعه دهنده این ابزار با طبقه بندی سطح استفاده کاربران از قیمت های بسیار اندک سرویس های خود را در اختیار افراد قرار می دهد. براین اساس کسب وکارهای کوچک با انتخاب بسته های ساده می توانند مبلغ قابل توجهی را ذخیره کنند.

منبع: فصل اقتصاد
تاریخ: ۹۷/۳/۳