استارتریلز؛ چگونه با تکنیک لانگ اکسپوژر عکس برداری کنیم

استارتریلز,دنباله,ستاره,تکنیک,لانگ,اکسپوژر,عکسبرداری

هنگامی که ستاره ها در آسمان شب در حرکتند یا یک جریان آب مانند پرده ای مخملی به نظر می رسد، می توان یک تصویر جذاب خلق کرد. با این حال برای گرفتن چنین تصویری نیاز به روش لانگ اکسپوژر (نوردهی طولانی) دارید.

Constanze Clauss از انجمن صنایع عکس آلمان می گوید: لانگ اکسپوژر یک سبک محبوب است که با آن می توان در عکاسی افراد را تار یا حتی به طور کامل ناپدید کرد. اگر می خواهید در شرایط نور کم عکس بگیرید و یا یک اثر تاثیرگذار ایجاد کنید این تکنیک بسیار مفید است.

Moritz Wanke از مجله چیپ می گوید: در اصل این تکنیک با هر نوع دوربینی امکان پذیر است فقط باید بتوان زمان را به صورت دستی تنظیم کرد. بسیاری از دوربین های کامپکت و تلفن های هوشمند جدید از قبل تنظیمات مناسب برای این روش را ارائه داده اند ولی همچنین با استفاده ار اپلیکیشن هایی مانند Slow Shutter Cam برای iOS و Manual Camera برای اندروید می توانید از این تکنیک بهره مند شوید.

معمولا در این روش حداکثر زمان قرار گرفتن در معرض سوژه مورد نظر ۳۰ ثانیه است.

Wanke می گوید: ۳۰ ثانیه برای گرفتن عکس ستاره کافی است ولی نه لزوماً برای راه شیری!

البته این مورد به آنچه که قصد دارید با عکستان انجام دهید بستگی دارد؛ تصاویر گرفته شده توسط دوربین های ساده برای فیس بوک و اینستاگرام مناسب اند اما اگر قصد دارید آنها را در اندازه های بزرگ تر چاپ کنید به دستگاه های پیچیده تری مانند دوربین های سیستمی نیاز دارید که می توانند زمان نوردهی را افزایش دهند.

برای انجام این روش استفاده از سه پایه توصیه می شود زیرا حتی آرام ترین دست ها هم نمی توانند برای مدت زمانی بیشتر از یک ثانیه ثابت بمانند که این حالت باعث لرزش دست و در نهایت لرزش دوربین شده و منجر به تار شدن تصاویر می شود. اگر به سه پایه دسترسی ندارید مونوپاد، بین بگ یا هر نوع دیگری از پایه های ثابت کافی است.

در مورد عکاسی به وسیله گوشی هوشمند می توانید از پایه های عکاسی سلفی استفاده کنید به این صورت که پایه سلفی را به یک شیء ثابت متصل و با استفاده از تایمر عکس برداری کنید.

یکی از مشکلات عکس برداری به روش لانگ اکسپوژر در طول روز این است که عکس بعد از چند ثانیه بسیار روشن می شود؛ در این حالت نیاز به قرار دادن فیلتر بر روی لنز دارید که این نوع فیلتر معمولاً برای گوشی های هوشمند و دوربین های کامپکت موجود نیست.

Matthias Haltenhof (عکاس) می گوید: در شرایطی که هنگام طلوع و یا غروب خورشید برای چندین دقیقه عکاسی می کنید نیز به یک فیلتر لنز نیاز دارید.

دوربین های پیشرفته کنترل تنظیمات بیشتری را ارئه می دهند. برای مثال ارزش ISO که در این روش باید بر روی عددی بین ۱۰۰ و ۲۰۰ تنظیم شود؛ در غیر این صورت تصویر ثبت شده به صورت رگه ای و دانه دانه به نظر می رسد.

Haltenhof توصیه می کند که قبل از گرفتن عکس برای فوکوس صحیح، بهتر است یک نقطه نورانی مانند ماه یا چراغ خیابان را جستجو کنید. در صورت لزوم می توانید با استفاده از چراغ قوه یک شیء را نوردهی کرده و سپس روی آن فوکوس کنید یا می توانید فوکوس لنز را روی بی نهایت تنظیم کنید.

برای اینکه بتوانید سرعت شاتر مناسب برای رسیدن به اثر دلخواهتان را پیدا کنید می توانید با آن کمی بازی کرده و چند نمونه تست های مختلف بگیرید.

Haltenhof می گوید او معمولاً این تکنیک را برای مدت زمانی بیشتر از ۱۰ دقیقه انجام نمی دهد چون در غیر این صورت کیفیت تصویر خیلی بد خواهد شد.

هرچه مدت نوردهی طولانی تر شود اعوجاج و نویز در تصویر بیشتر نمایان می شود؛ این نکته ای است که هنگام ثبت تصویر از حرکت ستارگان باید در نظر بگیرید.

ترجمه/تالیف: محمدرضا پورهاشمی
منبع: www.thestar.com.my
تاریخ: ۹۷/۵/۲۲