ایجاد ۳ هزار کسب و کار خرد در مناطق روستایی سیستان و بلوچستان

کمیته_امداد,کسب و کار,مناطق,روستایی

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان گفت: سال گذشته سه هزار و ۱۲۷ شغل جدید در قالب کسب و کار خرد و مشاغل خانگی با اعتبار ۴۱ میلیارد و ۷۴۶ میلیون تومان برای مددجویان این استان ایجاد شد.
رمضان پودینه با ‌بیان این مطلب افزود: امروزه مشارکت جامعه مددجویی در فعالیت‌های اقتصادی، علمی، هنری و اجتماعی برای رفاه و ایجاد اشتغال پی‌ریزی شده تا در نهایت بستر توانمندسازی آنها فراهم شود‌.
وی بیان کرد: در این زمینه طرح‌های اشتغال و خودکفایی متناسب با توانایی و علاقه گروه‌های هدف در قالب طرح‌های کارانگیزی، توان‌افزایی‌، طرح‌های خودکفایی ‌‌و کارآفرینی اجرا و زمانی که خانوار تحت حمایت از ۵۰ درصد حداقل حقوق و دستمزد شورای عالی کار بهره مند شود شرایط خودکفایی را دارد‌.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: به منظور استفاده از ظرفیت های مشاغل خانگی در تقویت اشتغال و تولید، حوزه اشتغال و خودکفایی کمیته امداد نسبت به اجرای ۱۵۰ رشته  شغلی در بحث کسب و کار خرد در بخش‌های مختلف کشاورزی نظیر فعالیت‌های زراعی و باغی،‌ دامپروری، شیلات، صنایع دستی، تولیدی و صنعتی مانند کارگاه‌های تولید، محصولات چوبی ، مصالح ساختمانی، صنایع غذایی و پوشاک اقدام کرده است‌.
پودینه با بیان اینکه سال گذشته سه هزار و ۱۲۷ مددجو ساکن مناطق روستایی این استان وارد بازار کار شدند، یادآور شد: ۴۱در این رابطه  میلیارد و ۷۴۹ میلیون تومان تسهیلات از محل منابع قرض‌الحسنه بانکی بند “د”تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۹۶ تخصیصی به این نهاد و منابع قرض‌الحسنه داخلی کمیته امداد پرداخت شده است.
وی افزود: تمامی این طرح‌ها تحت نظارت مستقیم کارشناسان فنی این نهاد قرار دارد و آثار بسیار مثبتی از جمله کمک به درآمدزدایی خانواده‌ها، افزایش تولید ناخالص ملی ، جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و در نتیجه ایجاد اشتغال پایدار را به همراه داشته است‌.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اهداف اجرای طرح های اشتغال و خودکفایی این نهاد، اعلام کرد: ایجاد انگیزه، اعتماد به نفس،  تقویت روحیه و خودباوری در مددجویان، یادآوری مدت دار بودن خدمات کمیته امداد و ارتقاء سطح دانش،آگاهی‌ و توانمندی‌ها در راه‌اندازی واحد‌های تولیدی ‌از جمله اقدامات مؤثر در خودکفایی و خروج خانوار‌ها از تحت حمایت این نهاد است.

منبع: بازارکار
تاریخ: ۹۷/۳/۲۱