ایجاد هوش مصنوعی در ماشین های مولکولی

فناوری,هوش,مصنوعی,ماشین,مولکولی

فناوری هوش مصنوعی با سرعت بسیار زیادی در حال تحول بوده و هر روز شیوه ی جدیدی برای ایجاد نمونه ای قوی تر به وجود می آید.

پژوهشگران موسسه فناوری کالیفرنیا یا کالتک (Caltech)، به تازگی شبکه ای عصبی ایجاد کرده اند که به طور خاص در تولید آن از مواد آلی مصنوعی استفاده شده است. این دستاورد هم اکنون می تواند تنها اعداد دست نوشته را شناسایی و دسته بندی کند؛ اما در آینده قابلیت هایی مانند تشخیص بیماری، تصمیم گیری و حتی به وجود آوردن خاطرات شخصی را دارد. به علاوه این هوش مصنوعی درست مانند نمونه ای امروزی از عملکرد مغز انسان تقلید می کند.

لولو کیان (Lulu Qian)، استاد راهنمای مهندسی زیستی کالتک گفت:

هر انسان بیش از ۸۰ میلیون نورون در مغز دارد و از آنها برای گرفتن تصمیمات پیچیده استفاده می کند. حیوانات کوچکی مانند کرم های لوله ای قادر هستند تنها با چند صد نورون تصمیماتی ساده را اتخاذ کنند.

کیان ادامه داد:

ما در تحقیقات خود مدارهایی بیوشیمیایی طراحی کردیم که به مانند یک شبکه ی کوچک از نورون ها عمل کرده، اطلاعات مولکولی بسیار پیچیده را دسته بندی می کند.

پژوهشگران توضیح دادند هوش مصنوعی مذکور برخلاف نمونه های گذشته از رشته های مصنوعی DNA ساخته شده است.

رشته های DNA از ۴ نوکلئوتید «A,T,C,G» ایجاد شده اند. این مسئله باعث می شود واکنش آنها به سادگی قابل پیش بینی باشد. همچنین به سادگی می توان تشخیص داد که این رشته به صورت طبیعی به وجود آمده یا در آزمایشگاه شکل گرفته است.

محققان برای این که نشان دهند هوش مصنوعی آنها قابل برنامه ریزی است از چالش دست خط بهره گرفتند.  این آزمایش به علت این که در بعضی مواقع نوشته ها بسیار بد خط هستند، از سختی بالایی برخوردار است.

در این روش به جای استفاده از دست نوشته بصری از شیوه ای به نام «دست خط مولکولی» (molecular handwriting)  استفاده شد. به این معنی که نوشته ها شکلی از عدد یا حروف را ندارند. در عوض هر عدد مولکول از ۲۰ رشته ی منحصر به فرد DNA تشکیل می شود. هر یک از این ذرات نیز از بین یک صد مولکولی که به صورت یک جدول ۱۰ در ۱۰ در کنار یکدیگر در ظرفی آزمایشگاهی قرار گرفته اند، انتخاب می گردند.

دستاورد مذکور می تواند اعداد یک رقمی بین ۱ تا ۹ را در این ظرف تشخیص بدهد. در این آزمایش هوش مصنوهی مورد بحث موفق شد همه ی نمونه ها را به درستی انتخاب کند.

در آزمایش دوم هوش مصنوعی به گونه ای برنامه ریزی شد که پس از شناسایی اعداد ۱ تا ۹ آنها را مرتب کند. این بررسی نیز با موفقیت به سرانجام رسید.

پژوهشگران معتقدند تحقیقات آنها در آینده باعث می شود هوش های مصنوعی اورگانیک به وجود آیند.

کیان افزود:

دانشمندان به تازگی شروع به ایجاد هوش مصنوعی در ماشین های مولکولی کرده اند و ظرفیت بالقوه ی آن غیر قابل انکار است.

منبع: سایبربان
تاریخ: ۹۷/۴/۲۰