اختلاف نظر مسوولان قوه قضاییه و وزارت فاوا درباره فیلترینگ

پیام رسان,شبکه,اجتماعی,قوه قضاییه,فاوا,فیلترینگ

اختلاف نظر مسوولان درباره آزادی مردم در استفاده از شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها، اگرچه جدید نیست اما به نگرانی بسیاری از کسب و کارها و البته مردم بدل شده است.

در آخرین اظهار نظرها، دبیر کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، اعلام کرد که اینستاگرام فیلتر
می شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتر و در پاسخ به نگرانی کاربران گفت که این خبرها برای انحراف افکار مردم از ماجرای تخلفات ارزی است و خبری از فیلتر اینستاگرام نیست. پرونده رفع فیلتر توییتر نیز به زودی بررسی می شود.
با این حال دبیر کارگروه فیلترینگ اعلام کرد که همان موقع که درخواست رفع فیلتر توییتر رسید، این درخواست رد شده و به بایگانی پیوسته است.
دلیل عجیب فیلتر اینستاگرام
معاون اول دادستان کل کشور دلیل فیلتر اینستاگرام را تخلف عده ای سلبریتی عنوان کرده و معتقد است به خاطر تخلف این گروه، راه استفاده همه مردم از این شبکه باید مسدود شود.
محمد مصدق در گفت وگو با فارس در خصوص فعالیت برخی از افراد تحت عنوان سلبریتی در فضای مجازی و جمع آوری پول به بهانه کمک به افراد بی بضاعت که منجر به کلاهبرداری های متعددی شده است گفت: دادستانی کل کشور به عنوان مدعی العموم به این موضوع ورود کرده است.
وی با بیان اینکه تعدادی از این افراد شناسایی شده اند، گفت: در برخی استان ها پرونده هایی در حال رسیدگی است و دادستانی کل وظیفه خود می داند با کسانی که از احساسات پاک مردم سواستفاده می کنند و اخیراً هم در تلویزیون یک موردی بوده است، برخورد
کند.
معاون اول دادستان کل کشور ادامه داد: در همین راستا فیلترینگ اینستاگرام در دستور کار قرار گرفته و آقای خرم آبادی در معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور به صورت جدی پیگیر این موضوع شده و باید ببینیم چه اتفاقی می افتد.
مصدق با بیان اینکه این گونه اقدامات باعث بی اعتمادی به نهادهای متولی امر کمک رسانی به مردم شده است، گفت: ما باید با عملکرد خودمان دست این افراد را قطع و اعتماد را به جامعه بازگردانیم.
درخواست رفع فیلتر توییتر هم رد شد
دبیر کارگروه فیلترینگ نیز گفت: دادستان کل کشور در نامه ای در ۲ اردیبهشت امسال در پاسخ به تقاضای کتبی وزیر ارتباطات اعلام کرد، طرح موضوع رفع فیلتر توییتر در کارگروه تعیین مصادیق مغایر موازین قانونی است.
عبدالصمد خرم آبادی در کانال شخصی خود نوشت: موضوع رفع فیلتر شبکه آمریکایی توییتر قابل طرح در جلسه کارگروه تعیین مصادیق نیست. دادستان کل کشور طی نامه ای در تاریخ دوم اردیبهشت ماه سال جاری در پاسخ به تقاضای کتبی وزیر ارتباطات اعلام کرد: طرح موضوع رفع فیلتر توییتر در کارگروه تعیین مصادیق مغایر موازین قانونی است. لذا این درخواست در همان تاریخ بایگانی شد.
واکنش وزیر ارتباطات به خبر فیلتر اینستاگرام 
اما در روزهای گذشته خبر فیلتر اینستاگرام با واکنش گسترده کاربران روبرو شد و بسیاری از کاربرات اینستاگرام و توییتر در این خصوص خواستار توضیح و دخالت وزیر ارتباطات شدند.
آذری جهرمی نیز گفت: رفع فیلتر شبکه اجتماعی توییتر در صف انتظار جلسه کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ قرار دارد.
وی در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: موضوع پیگیری برخی برای فیلتر سرویس های مختلف اینترنتی تازگی ندارد.
وی ادامه داد: رفع فیلتر توییتر در صف انتظار جلسه کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ قرار دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: آنچه تازگی دارد، طرح یک موضوع قدیمی توسط برخی رسانه ها برای انحراف افکار عمومی از مطالبه گری شفاف سازی سواستفاده کنندگان ارزی اخیر است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در پاسخ به سوالی اعلام کرد که اینستاگرام فیلتر
نمی شود.
وی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، در پاسخ به این سوال که آیا اینستاگرام فیلتر می شود، اظهار داشت: اینستاگرام فیلتر نمی شود.
وی در مورد فعالیت هاتگرام و طلاگرام گفت: قبلا بخشنامه ای در این خصوص صادر و مواضع وزارت ارتباطات را اعلام کردیم.
واکنش کاربران به فیلتر اینستاگرام
رضا رشیدپور: همین الان که شما داری توییت منو می خونی یکی یه گوشه داره اینستاگرام طلایی می نویسه.
Hossein Ronaghi: بر اساس گفته ها اینستاگرام هم فیلتر می شود این یعنی آنها اعتقاد دارند باید بجای دیگران ببینند، بشنوند، و فکر کنند، بجای دیگران تصمیم بگیرند و بگویند چه چیزی را نگویید، نخوانید، نبینید و نشنوید! این یعنی سانسور و سانسور قتل گاه تفکر و اندیشه است!
Alfie: خوب برن دنبال متخلف. چیکار به اینستاگرام دارن! دنبال بهونه هستن؟
ساناز: تخلف یکی چه ربطی داره به اینستاگرام. مگه اینستاگرام به یارو گفته بیا کلاهبرداری کن مدعی العموم یهو چه دلسوز شد؟
Puyan: خوب برید با همون سلبریتی ها برخورد کنید! برای چی می خواید کلّ اینستاگرام رو بخاطر اونا فیلتر کنید؟
مهر برزین: قربان! تو این کوچه دوبار کیف قاپی شده/ اوکی کل عرض خیابون رو بلوک بزارین. لازم نیست مردم رفت و آمد کنن تو خیابون. به همین مسخرگی.
Mina: در کلاس قرآن هم اتفاق بدی بیفته کلاس های قرآن رو ممنوع کنید؟
جواد حسن زاده: جناب دادستان: برگردیم به عصر نوکیا ۳۳۱۰ خوبه. راضی هستین؟
Hamid Raha: دوباره قراره به کی وام بدن یه اپلیکیشن مثل اینستاگرام درست کنه؟
Fahim: ماشین ها تصادف می کنن، اونها رو هم ممنوع کنید!

Gisso: خوب چاقو را هم ممنوع کنید چون با اون ادم می کشند.

منبع: فناوران اطلاعات
تاریخ: ۹۷/۴/۱۷