الکامپ روی ریل درست

آذری,جهرمی,الکامپ,استارتاپ

صبح روز گذشته محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همراه با وزیر حمل و نقل و ارتباطات جمهوری آذربایجان، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، معاونان وزیر فاوا و رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای، الکامپ را رسما افتتاح کردند.

بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ در فضایی بالغ بر ۲۷ هزار متر مربع برپا می شود. الکام استارز، الکام ترندز، الکام گیمز و الکام تاکز از بخش های ویژه این رویداد به شمار می روند.
 انتقاد وزیر از فیلترینگ غیرکارشناسی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین افتتاح نمایشگاه الکامپ از فیلتر بی دلیل و غیرکارشناسی کسب و کارهای نوپا انتقاد کرد.
محمد جواد آذری جهرمی گفت: ایجاد مانع و احکام فیلترینگ های غیرکارشناسی باعث شده است که کسب و کارهای نوپا نتوانند رشد عادی خود را داشته باشند. به همین دلیل به کسانی که در داخل کشور تلاش می کنند به تصور خودشان برای کسب و کارها دست انداز ایجاد کنند، می گویم که جوانان ایرانی با توانمندی ها و ظرفیت هایی که دارند، می توانند در فضای رقابتی توسعه را رقم بزنند.
وی افزود: تحول دیجیتال در هر حالت شکل خواهد گرفت و آینده کشور در این مسیر رقم خواهد خورد. به همین دلیل نمی توان با ایجاد مانع و تلاش برای گرفتن حکم فیلترینگ، در توسعه این بخش دست انداز ایجاد
کرد.
آذری جهرمی ادامه داد: در حوزه بین الملل نیز به آنهایی که تلاش می کنند ایران را در بخش فناوری اطلاعات منزوی کنند این پیام را می دهم که جوانان ایرانی پشت هیچ در بسته ای نخواهند ماند.
 الکامپ در مسیر درستی است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برگزاری نمایشگاه الکامپ به عنوان مسیری برای رسیدن به تحول دیجیتال در کشور گفت: مسیر پیش گرفته شده از سوی سازمان نظام صنفی رایانه ای در الکامپ، مسیر درستی است و حضور پررنگ کسب و کارهای نوپا در این نمایشگاه نشان دهنده این موضوع است.
آذری جهرمی با بیان این که منابع مالی بخش های دیگر توسط فناوری اطلاعات جذب می شود، گفت: تصویب طرح نوآفرین که قرار بود معضلات کسب و کارهای نوپا را حل کند، در دولت به دلیل برخی چالش ها به تاخیر افتاد اما قول می دهم به زودی این طرح تصویب شود تا نظامات بیمه، مالیات و تامین مالی کسب و کارهای نوپا اصلاح شود.
جهرمی با بیان این که نظام اقتصادی دنیا به سمت بهره وری در حرکت است و فناوری اطلاعات ابزاری برای تحقق این بهره وری است، گفت: چالش های مختلف کشور در حوزه آب، قطعی برق، آلودگی هوا، بوروکراسی اداری و مشکلات متعدد در نظام بانکی و اقتصادی با ظرفیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات قابل حل است.
وی با بیان این که حاکمیت باید حلال مشکلات بخش خصوصی باشد تا آنها بتوانند چالش های کشور را حل کرده و توانمندی و خلاقیت شان را بروز دهند گفت: بعد از ظهر امروز اتفاق مهمی در حوزه توسعه نظام اعتماد عمومی رخ خواهد داد و ما لایحه صیانت از داده های شخصی را رونمایی می کنیم.
جهرمی افزود: این لایحه جزو وعده های دولت و یکی از پارامترهای صیانت از حقوق شهروندی است که سبب توسعه کسب و کارهای نوپا و توسعه نظام اعتماد عمومی می شود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: این لایحه مختص به پیام رسان ها نبوده و تمامی کسب و کارها را شامل می شود و ما امیدواریم پس از آن به لایحه کپی رایت ورود کنیم.
وی درباره حضور بخش بین الملل در الکامپ نیز گفت: امروز شاهد حضور وزیران ارتباطات جمهوری آذربایجان و اندونزی هستیم و همچنین هیات روسی با مدیریت وزیر سابق ارتباطات این کشور فردا از نمایشگاه الکامپ بازدید می کنند و این رویداد فرصت خوبی برای توسعه همکاری های منطقه ای حوزه فناوری اطلاعات دانست.
 رشد چشمگیر الکام استارز 
در ادامه این مراسم، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور گفت: بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ با شعار پیش به سوی اقتصاد دیجیتال با توان ایرانی در ۲۷ هزار متر مربع در حال برپا شده است.
محمدباقر اثنی عشری گفت: نمایشگاه الکامپ بزرگ ترین و مهم ترین رویداد فناوری کشور به حساب می آید که با فراز و فرودهایی که شامل حوزه IT شد این نمایشگاه نیز افت و خیزهایی داشته است.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور افزود: طی ۴ دوره متوالی از الکامپ ۲۱ تا دوره ۲۴ آن خیزش و مشارکت افراد جامعه در آن بیشتر شده است.
اثنی عشری با بیان این که شاهد افزایش ضریب نفوذ اینترنت در کشور هستیم، گفت: در نتیجه این ضریب نفوذ، کسب و کارهای نوین متعددی شکل گرفته اند و در نتیجه ایجاد ثروت و اشتغال توسعه یافته است.
وی ادامه داد: در این دوره از نمایشگاه شاهد آن بودیم که در برخی حوزه ها مشارکت کاهش یافته و در حوزه های دیگری همچون الکامپ استارز با رشد چشمگیر رو به رو بودیم.
اثنی عشری تصریح کرد: در سال ۹۴ تنها ۸۰ شرکت نوپا در نمایشگاه حضور داشتند. اما امسال شاهد آن هستیم که بیش از ۴۰۰ استارتاپ در ۵ سالن خدمات و محصولات و ایده های خود را معرفی می کنند.
وی افزود: از سال ۹۴ شاهد شکل‎گیری ایده استارز بودیم که با گذشت چندین سال، آنها به شرکت های بزرگی تبدیل شده اند. به گونه‎ای که ۶۰ درصد از استارت‎آپ هایی که در سال گذشته تنها دارای میز در نمایشگاه بودند، امسال غرفه های ۱۲ متری و بالاتر گرفته اند.

اثنی عشری به بخش های مختلف نمایشگاه الکامپ اشاره کرد و گفت: در کنار الکامپ استارز شاهد برزگزاری الکام گیمز هستیم که در آن بازی سازان ایرانی آخرین بازی های رایانه ای ساخت کشور را به نمایش گذاشته اند. در  بخش الکام ترندز نیز با محورهایی مانند هوش مصنوعی، بلاک چین، اینترنت اشیا و بیگ دیتا،آینده این فناوری معرفی می شود. رییس سازمان نصر کشور ادامه داد: در بخش دولت الکترونیکی نمایشگاه نیز شاهد حضور گسترده دستگاه های مختلف برای معرفی خدمات الکترونیکی خود در سالن های ۴۱A و ۴۱B هستیم.

منبع: فناوران اطلاعات
تاریخ: ۹۷/۵/۷