استقبال گسترده استارت‎آپ‎ها از الکامپ علی‏رغم مشکلات

صنعت,فناوری,اطلاعات,استقبال,استارت‎آپ‎ها,الکامپ

اثنی عشری با یادآوری اینکه دو خیزش بزرگ را تاکنون در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات تجربه کردیم، افزود: نخستین خیزش، اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد بود که دولت با سرمایه گذاری در قالب طرح تکفا موجب تحولی در صنعت ICT کشور شد. پس از آن سازمان ها مکلف شدند دو درصد از مجموع بودجه خود را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات سرمایه گذاری کنند. بخش خصوصی به کار اجرا پرداخت و درنهایت به مردم سرویس ها و خدمات الکترونیکی ارایه شد و هم وطنان ما با حلاوت ICT آشنا شدند.

او گفت: پس از این تجربه مثبت و باوجود دستاوردهای موفقیت آمیز آن به مدت ده سال، در حوزه فاوا سرمایه گذاری کمتری انجام شد که بهای سنگینی هم برای این بی توجهی پرداختیم.
رییس سازمان نصر کشور به تشریح خیزش دوم پرداخت و گفت: خیزش بعدی از اواسط دهه نود آغاز شد و تاکنون هم ادامه دارد تفاوت آن با دوره قبل این است که در حال حاضر مردم و بخش خصوصی سرمایه گذاری می کنند. هزاران کسب وکار بر مبنای فاوا راه اندازی شده که سرمایه گذاران و گردانندگان آن مردم هستند.
او ویژگی های منحصربه فرد صنعت فاوا را برشمرد و افزود: اول اینکه ثروت زاست، هر جوانی این رویا را دارد که با یک ایده بر بستر اینترنت یک کسب وکاری را راه اندازی کند و ثروتمند شود. ICT  اشتغال زا است و موجب افزایش رفاه و آرامش مردم می شود ویژگی سوم ایجاد رفاه و آرامش است. اکنون با اتکا به فاوا کارهایی را انجام می دهیم که درگذشته با زحمت بیشتری انجام می شد در حوزه های حمل ونقل، انتقال وجه، جا به جایی شهری و غیره با این حال مهم ترین ویژگی ICT مقابله با فساد و شفاف سازی است.
او در ادامه با تاکید بر اینکه اتفاقاتی که طی چند سال اخیر رخ داده تنها ۲۰ درصد این جنبش است، افزود: امید است این جنبش با برگزاری این دست همایش ها به طور کامل به ثمر بنشیند. در حال حاضر در بخش خدمات الکترونیکی حجم زیادی از کار وجود دارد که با مشارکت بخش خصوصی صنعت فاوا می تواند به بهترین نحو تحقق پیدا کند.
رییس سازمان نصر کشور تاکید کرد: مشارکت بخش خصوصی در چنین طرح هایی نباید تنها معطوف به تزریق سرمایه باشد چرا که در حال حاضر داده های باارزش و مهمی در اختیار دولت است که باید این داده ها با حفظ محرمانگی در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.
اثنی عشری با بیان آمادگی همکاری سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور گفت: سازمان نصر با ۱۴ هزار عضو در ۳۰ استان کشور شبکه مویرگی از فعالان و صاحبان کسب وکار صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات را تشکیل داده است و آماده همکاری در جهت پیشبرد اهداف و تعالی صنعت فاوای کشور است.

او در ادامه سخنرانی خود به برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ توسط سازمان نصر کشور پرداخت و افزود: ششم تا نه مرداد نمایشگاه الکامپ برگزار می شود و به رغم مسایل و سختی هایی که متوجه بخش خصوصی است شاهد هستیم شور و اشتیاقی از سوی جوانان وجود دارد و استارت‎آپ‎ها که در سال گذشته در دو سالن مستقر بودند امسال در پنج سال حضور خواهند داشت. امیدواریم انرژی و اشتیاق کسب وکارهای نوپا و جوانان به دیگر بخش های این صنعت هم تسری یابد.

منبع: فناوران اطلاعات
تاریخ: ۹۷/۴/۳۰