فداکاری روبات مین یاب برای سربازان آمریکایی

تفنگداران,فداکاری,روبات,مین_یاب,سربازان,آمریکایی

تفنگداران دریایی آمریکا به تازگی دو نوع روبات جدید را برای به کارگیری در عملیات های خود خریداری کرده اند.

اولین روبات با امضای قراردادی ۱۰ میلیون دلاری از شرکت «Endeavor Robotics» خریداری شد. این محصول «FirstLook» نام داشته، به متخصصان مواد منفجره کمک می کند، بتوانند به محل های کوچک یا دور از دسترس، دست پیدا کنند. این محصول از اندازه ی کوچکی برخودار بوده و قابلیت پرتاب شدن یا حرکت را به سمت هر نوع محیطی دارد.

روبات مذکور حدود ۲٫۵ کیلوگرم وزن داشته و دارای ابعاد ۲۲ در ۲۵ سانتیمتر است. همچنین به کمک دو اهرمی که روی آنها قرار گرفته است می توانند در هر نوع محیطی به حرکت ادامه دهند. به علاوه روی این ابزار دوربینی با قابلیت دید در شرایط نوری مختلف و میکروفن هایی کارگذاشته شده اند که امکان شناسایی تهدیدات از فاصله ی دورتری را فراهم می آورند. به نظر می رسد تا این لحظه ۲۰۰ واحد از این محصول خریداری شده است.

دومین روباتی که برای واحد متخصصان مواد منفجره خریداری شده است «SUGV-310» نام داشته، دارای ابعادی بزرگتر از محصول اول است. این دستاورد را می توان در یک کوله پشتی حمل و در محل عملیات قطعات آن را به هم متصل کرد. وزن این محصول ۸ کیلوگرم و ارتفاع، عرض و طول این محصول به ترتیب ۲۳، ۳۶ و ۶۰ سانتیمتر است. تا کنون ۲۶۴ نمونه از این وسیله ی خودران خریداری شده است.

هر دو روبات معرفی شده علاوه بر وظایفی مانند شناسایی مواد منفجره، از عملکردهای دیگری نیز بهره می برند. این محصولات می توانند یک شبکه ی مش ایجاد کرده، داده ها را با یکدیگر و با اپراتورها به اشتراک بگذارند.

منبع: سایبربان
تاریخ: ۹۷/۳/۸