گرانش صفر و قلب انسان

پزشکی,فضایی,گرانش,صفر,قلب,انسان

در مطالعات پزشکی فضایی، قلب شناسی از اهمیت به سزایی برخوردار است؛ در این مقاله پدر پزشکی فضایی Ramiro Iglesias و متخصص قلب Jorge Kuri با بررسی اجمالی بر روی سیستم قلبی و عروقی انسان نشان داده اند که اساساً یک سیستم قلب و عروق “عادی” بر روی زمین با یک سیستم قلب و عروق “عادی” در فضا چه مقدار متفاوت است.

در مدت زمان پروازهای طولانی در مدار زمین بر روی یک مسیر میان سیاره ای یا در مدار سیارات دیگر که نیروی گرانش طبیعی ناپدید می شود، بدن وارد حالت بی وزنی یا Zero-G شده که باعث می شود فضانوردان و اشیا آزادانه درون فضاپیمای خود شناور شوند.

تغییرات و اصلاحاتی که در این شرایط بر روی سیستم قلب و عروق اتفاق می افتد بخش مهمی از فرایند تطبیق فیزیکی فضانورد با محیطی است که متفاوت با شرایط زنگی او بر روی زمین است.

از آنجایی بدن در حال سازگار شدن با چالش های فیزیولوژیکی مرتبط با زندگی در شرایط محیطی بی وزنی است، قلب و عروق نیز خود را بر اساس این شرایط تنظیم می کنند.

تغییرات چشمگیر آسیب شناختی، عملکردی و آناتومیک که به وسیله قلب و عروق یک فضانورد و در محدوده میکروگرانش تجربه شده است حجم وسیع و ارزشمندی از اطلاعات در مورد شرایط فیزیولوژیکی فضانورد در هر بازه زمانی را فراهم می کند.

تالیف/ترجمه: محمدرضا پورهاشمی
منبع: room.eu.com
تاریخ: ۹۷/۵/۱۷