هک نماد اعتماد الکترونیکی صحت ندارد

کانال,تلگرام,هک,نماد,اعتماد,الکترونیکی

روز یکشنبه کانال تلگرامی وب آموز اعلام کرد که خبرهای موثقی مبنی بر هک شدن سامانه ای نماد شنیده است. اهمیت ادعای وب آموز آنجاست که این کانال پیشتر ماجرای لو رفتن شماره تلفن مشترکان اینترنت همراه از طریق IP و در قالب سرویسheader enrichment را افشا کرده بود که منجر به جریمه میلیاردی دو اپراتور تلفن همراه کشور شد.
همچنین این کانال در یک ماه گذشته به افشای خدمات سیستم بانکی کشور به سایت های شرط بندی پرداخته بود که در نتیجه آن یک کارگروه متشکل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی تشکیل شده است.
این کانال تلگرامی در پستی با عنوان «بررسی هک شدن سایت مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مجری ای نماد» نوشت: «متاسفانه خبرهای پراکنده ولی موثق از هک شدن سایت اینماد enamad.ir در سال گذشته  و لو رفتن اطلاعات بیش از ۶۴ هزار سایت و مدارک هویتی صاحبان آنها به گوش می رسه، هر سایتی ممکن است هک شود این بخش مهم نیست، ولی این سایت اطلاعات محرمانه هویتی افراد را نگهداری می کند و اینکه حتی یک خط به کاربرها گوشزد نکرده که اطلاعاتشون ممکن است دردست هکرها باشه هم اتفاقی است که فقط در سایه نبود نظارت رخ می دهد. درخواستمان از وزیر محترم صنعت، معدن تجارت جناب آقای محمد شریعتمداری این است که با هیات مستقل عملکرد این مجموعه را بررسی کنند و درباره هک شدن این سایت به توضیح بدهند. رمضانعلی صادق زاده، رییس مرکز هم اگر درباره هک شدن سایت و میزان اطلاعات لو رفته از سوی هکرها شفاف سازی کنند ممنون می شویم».

 تکذیب هک شدن سایت از سوی متولی ای نماد
در همین خصوص رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی روز گذشته در گفت وگو با فناوران، ادعای هک ای نماد را تکذیب کرد. رمضان علی صادق زاده گفت: خبر هک سامانه ای نماد را من هم شنیدم. این موضوع را بررسی کردیم و اعلام می کنم که چنین چیزی صحت ندارد.
وی افزود: سامانه ای نماد از بالاترین ضریب امنیتی برخوردار است و به هیچ وجه کسی به اطلاعات کسب و کارها دسترسی نیافته است.

صادق زاده گفت: اختلالی که سال گذشته ایجاد شد مربوط به انتقال سامانه از پیمانکار به داخل خود مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بود و هیچ هکی صورت نگرفته است.

نه تایید و نه تکذیب مرکز ماهر
هادی سجادی، معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات (متولی مرکز ماهر) نیز روز گذشته به فناوران در این باره گفت: شایعه هک سامانه ای نماد در فضای مجازی پخش شده است ولی ما اطلاعی درباره صحت آن نداریم. تاکنون شواهد فنی در این خصوص به دست ما نرسیده است.

وی همچنین در پاسخ به این انتقاد که چرا در مقاطع حساس، مرکز ماهر به رسانه ها پاسخگو نیست گفت: در بسیاری از موارد ضعف ها به صورت محرمانه به ۱۰ها دستگاه و هدف احتمالی اطلاع رسانی می شود، اما اگر ما این موارد را رسانه ای کنیم، هکرها متوجه ضعف ما شده و از همان نقطه ضربه می زنند.

منبع: فناوران اطلاعات
تاریخ: ۹۷/۲/۱۵