حملات سایبری ایران، روسیه و چین افزایش یافته است

سرویس,اطلاعات,حملات,سایبری,ایران,روسیه,چین,افزایش

هانس گئورک ماسن، رئیس آژانس اطلاعات داخلی آلمان (BfV) در مصاحبه با یک شبکه خبری گفته است که در طول سال جاری میلادی کمیت و کیفیت حملات سایبری از سوی سرویس های اطلاعاتی خارجی افزایش یافته است.

این مقام اطلاعاتی آلمان مشخصاً از سرویس های اطلاعاتی روسیه، چین و ایران نام برده و گفته است که آلمان یکی از اهداف محتمل این حملات سایبری است.
ماسن اشاره ای به جزئیات حملات سایبری علیه آلمان نکرده است، اما اسفند ماه گذشته حملاتی علیه رایانه های دولتی این کشور صورت گرفت که «بسیار پیشرفته» توصیف شد و رسانه ها آن را به روسیه منتسب کردند. روسیه اما این اتهام را رد کرد.
آمریکا و کشورهای اروپایی در سال های اخیر بارها نسبت به وقوع حملات سایبری از سوی روسیه و چین هشدار داده اند و در چندین مورد نیز ایران به انجام حملات متهم شده است.
فروردین امسال ۱۰ فرد حقیقی و حقوقی ایرانی به اتهام هک صدها دانشگاه آمریکایی و بین المللی هدف تحریم آمریکا قرار گرفتند. پیش تر در پرونده های رخنه به چند بانک آمریکایی، هک رایانه های یک سد کوچک در نزدیکی نیویورک و نیز تلاش برای حمله به حساب های کاربری مقام های دولت باراک اوباما، هکرهای مرتبط با ایران مسوول عنوان شده بودند.
همچنین مهرماه سال گذشته ایران به دست داشتن در حملات سایبری علیه حساب های کاربری برخی از نمایندگان پارلمان بریتانیا متهم شد، اما مقام های کشورمان این اتهام را رد کردند. هکرهای مرتبط با ایران علاوه بر حملات بین المللی، به حمله علیه رایانه های ایرانیان خارج از کشور نیز متهم شده است.
از جمله کمپین حقوق بشر در ایران حدود دو ماه پیش خبر داد که تعدادی از ایرانی های خارج از کشور، از جمله دوتابعیتی ها و فعالان مدنی و سیاسی، هدف حمله هکرهایی از ایران قرار گرفته اند.
رئیس آژانس اطلاعات داخلی آلمان در مصاحبه جدیدش با اشاره به اینکه دموکراسی ما فقط به دنیای واقعی منحصر نمی شود و دفاع در فضای مجازی نیز ضرورت دارد بر نیاز کشورها به ارتقای مناسب تمهیدات امنیتی تأکید کرده است.
دیروز نیز هورست سیهوفر، وزیر کشور آلمان، گزارش دفتر فدرال حفاظت از قانون اساسی – بی اف فا – را منتشر کرد که در آن نسبت به فعالیت سایبری ایران و خطرات آن برای شرکت ها و نهادهای تحقیقاتی آلمان ابراز نگرانی شده است. بی اف فا سازمان اطلاعات و امنیت داخلی آلمان است.
در این گزارش از مواردی از حملات سایبری با منشاء احتمالی ایرانی نام برده شده و آمده است که این نوع حملات از سال ۲۰۱۷ به این سو افزایش داشته است.
منابع اطلاعاتی غربی همواره بر این نظر بوده اند که این سه کشور در سطح نهادهای دولتی و هم گروه ها و سازمان های تبهکار در حمله سایبری به غرب فعال بوده اند. آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا بارها این سه کشور را به انجام حملات سایبری متهم کرده اند که البته تا کنون این موارد درباره وابستگی هکرها به ایران اثبات نشده است.
ماسن هشدار داده که سازمان های اطلاعاتی روسیه، ایران و چین ممکن است در صدد انجام یک رشته حملات جدید سایبری علیه آلمان باشند و خواستار مراقبت موسسات مختلف در این مورد شده است.
وی هشدار داده است که آلمان باید نسبت به حفاظت از ارزش ها و نظام دموکراتیک خود در برابر حملات سایبری از خارج هوشیار باشد.
رئیس بی اف فا گفته است که تنها امنیت آلمان در معرض تهدید سایبری قرار ندارد بلکه این خطر متوجه کشورهای دیگری نیز شده و با توجه به افزایش این خطر در حال حاضر، لازم است نهادهای دولتی و بخش خصوصی همواره تمهیدات ایمنی در برابر خطرات سایبری خود را به روز کنند.
این در حالی است که در اردیبهشت امسال نیز آلمان ادعا کرد که دانشگاه های این کشور مورد حمله سایبری قرار گرفته اند و تعدادی از مقالات و پایان نامه ها سرقت شده است.
طبق گزارش منتشر شده مجله اشپیگل، طی یک حمله سایبری، هکرهای ایرانی به صورت هدفمند ۲۳ دانشگاه آلمان را هدف قرار دادند. در این حمله سایبری هکرها موفق به سرقت تحقیقات و پایان نامه های انتشار نیافته، شدند که از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
طی بیانیه ای ادعا شد که هکرها توانسته اند ۳۲۰ دانشگاه را هک کنند که در این میان، ۱۴۴ دانشگاه متعلق به آمریکا بود. از طرفی ارزش اطلاعات سرقت شده از این مراکز علمی، مبلغی در حدود ۴/۳  میلیارد دلار است.
همچنین اعلام شد که هکرها علاوه بر دانشگاه ها، حساب های کارمندان و کارکنان دولت آمریکا را هدف قرار داده اند و توانسته اند به مراکز و نهادهای دولتی و خصوصی نفوذ کنند. این مراکز عبارت بودند از کمیسیون تنظیم مقررات فدرال، سامانه های انرژی ایالت هاوایی و ایندیانا، وزارت آموزش و پرورش ایندیانا، سازمان ملل متحد و صندق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد که همگی هدف حملات سایبری قرار گرفته اند.

اکثر این حملات گسترده سایبری به روش فیشینگ و با ارسال ایمیل انجام گرفته است. ایمیل های جعلی برای دانشمندان و کارکنان این دانشگاه ها ارسال شده است. سپس به محض باز شدن و کلیک روی لینک، رایانه آنها آلوده شده است.

منبع: فناوران اطلاعات
تاریخ: ۹۷/۵/۳