هشت شغلی که روبات ها از چنگ مان درخواهند آورد

هوش,مصنوعی,روبات,شغل

برخی مشاغل به دلیل حساسیت و ظرافتی که دارند مانند پزشکی، معلمی و امور دولتی کمتر از سوی روبات ها تهدید می شوند و به نظر می رسد که هوش مصنوعی برای رسیدن به جایگاه انسان هنوز به آن حدی که باید نرسیده است.

مطالعه موسسه McKinsey Global Institute نشان می دهد که در ۶۰ درصد مشاغل، کمتر از ۳۰ درصد کارها را می توان به صورت خودکار انجام داد، ولی در برخی مشاغل باید گفت تمام کار به دست روبات قابل انجام است.
در ادامه به هشت شغلی می پردازیم که پیش بینی می شود طی سال های آینده توسط روبات ها تصرف شوند:
 فروشنده
وظیفه اصلی یک فروشنده چیست؟ اینکه همه قفسه ها پر باشند، پول ها را جمع آوری کند و به سوالات خریداران جواب دهد. کلا فروشندگی کار ساده و تکراری است که پیچیدگی های زیادی ندارد. فهرست گیری اجناس، تحویل دادن اجناس، پاسخ به سوالات مردم و در نهایت صندوق داری. روبات ها این کارها را خیلی خوب بلد هستند.
فروشگاه Amazon Go در سیاتل نمونه خوبی از خرده فروشی هایی است که به طور کامل توسط روبات ها اداره می شود و هیچ نیروی انسانی دخالت ندارد. اپلیکیشن های آمازون به همراه سنسورها همه چیز را مدیریت می کنند و زیر نظر دارند.
روبات های زیادی مانند Tally و Simbe ساخته شده اند که در میان راهروهای فروشگاه ها حرکت و اجناس موجود در طبقه بندی را مرتب می کنند؛ به سوالات و درخواست های خریداران پاسخ می دهند و مشکلاتی مانند برچسب اشتباه قیمت ها را اصلاح می کنند.  روبات های فروشنده به مرور هوشمندتر می شوند و حتی در آینده ای نزدیک می توانند به خریداران بهترین لباس و پوشاک، مواد غذایی یا بهداشتی آرایشی را پیشنهاد بدهند.
 تحلیلگر داده
یکی از کارهایی که روبات ها به خوبی از پس آن برمی آیند تحلیلگری اطلاعات است. در حال حاضر، نرم افزارها و محصولات زیادی مانند Automation Anywhere  و Datamatics یا Blue Prism می توانند مجموعه ای از کارهای اطلاعاتی و تحلیل آنالیز داده ها را انجام دهند. این سیستم ها به راحتی آموزش داده می شوند که چگونه اطلاعاتی را مثلا از درون یک فایل ورد یا اکسل خارج کنند و در نرم افزار دیگر کپی کنند. بعد، آموزش می بینند که چگونه این اطلاعات را جمع آوری و تحلیل کنند. نرم افزارهایی وجود دارد که می توانند تمام اطلاعات در جریان یک شرکت را پایش کنند و تناقض های اطلاعاتی را خارج و گزارش کنند.
 کارگر فست فود
در جلوی کانتر یک رستوران فست فودی کیوسک هایی وجود دارند که با کمک نرم افزارهای سفارش غذا به طور کاملا خودکار می توانند سفارش مشتریان را بگیرند، هزینه آن را حساب کنند و با آماده کردن بسته سفارشی، آنها را به در خانه های مشتریان برسانند.
فروشنده های روباتی در رستوران ها و فست فودها با کمک کلان داده و الگوریتم های هوش مصنوعی به خوبی می توانند از پس مشتریان برآیند و بهترین خدمات و سرویس ها را به مشتریان بدهند. جالب است که استقبال مشتریان از این فرشونده های روباتیک نیز بسیار زیاد است.
باید گفت که هم اکنون در برخی شعب رستوران های مک دوناد، Panera  و CaliBurger روبات ها مشغول به کارند. روبات Flippy در یکی از شعب CaliBurger مشغول سرخ کردن همبرگرها است و این رستوران قصد دارد تا سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۵۰ روبات Flippy در شعب این رستوران استخدام کند. این در حالی است که محققان MIT هم روی یک رستوران تمام خودکار بدون دخالت انسان کار می کنند که بهترین و سخت ترین غذاها و منوها را به مشتری پیشنهاد می کند.
 راننده کامیون
خودروهای خودران مزایای بسیاری از ایمنی راننده تا کاهش سختی های رانندگی در جاده ها و شهرهای شلوغ را دارند، ولی به طور کلی می توان گفت که خودروهای خودران جذابیت بسیاری در سیستم حمل ونقل خواهند داشت. زیرا به طور مثال این خودروها تا حد زیادی هزینه ها را کاهش خواهند داد؛ علاوه بر اینکه سختی ، خستگی و مشقت راه را به عهده می گیرند و از دوش انسان ساقط می کنند. در این صورت کامیون ها می توانند روزانه مسافت مشخصی را ده ها بار تردد کنند و کالاهای مورد نیاز را حمل کنند.
گزارش ها نشان می دهد در آمریکا نزدیک به ۵۰ هزار راننده کامیون مورد نیاز است و اگر این روند ادامه پیدا کند، در آینده ۱۵۰ هزار راننده کامیون کسری دارند. پس اینجاست که روبات ها به خوبی به کار می آیند.
 راننده تاکسی
شرکت های تاکسی آنلاین مانند اوبر و لیفت حسابی کسب وکار تاکسی های سنتی را نابوده کرده اند و تا جایی که مشخص است، این مساله به همین جا ختم نخواهد شد. زیرا این شرکت ها قصد دارند راننده های تاکسی را نیز خانه نشین کنند و خودروهای خودران را وارد سیستم ناوبری خود کنند.
چندین شرکت بزرگ از جمله گوگل با  وایمو، اوبر، Lyft  و Cruise با پشتیبانی شرکت GM در حال تلاش برای جایگزینی تاکسی های خودران به جای تاکسی های دارای راننده انسانی هستند و جالب است که اینتل هم وارد ماجرا شده است.
 تحویل دهنده غذا
روبات ها هم اکنون به مشاغل تحویل غذا و کالاهای سفارشی هجوم آورده اند و یکی از شرکت های پیشتاز در این زمینه را باید آمازون دانست. این شرکت هم اکنون پیتزا و بسته های سفارشی مشتریانش را با روبات می فرستد. شرکت استارتاپی Starship هم روبات های کوچک شش چرخ رونده ای را طراحی کرده و چندین سال است از آنها برای تحویل غذای داغ استفاده می کند.
دلایل زیادی برای استفاده از روبات های تحویل غذا و سفارش مردم وجود دارد. کاهش هزینه ها نسبت به پیک موتوری، فرار از ترافیک و شلوغی، فرار از بیمه و مالیات و دردسرهای زیاد دیگری که انسان ها برای خودشان می آفرینند.
 نگهبان
دوربین های دقیق تر و ارزان تر به راحتی می توانند حتی در نور کم هم می توانند محیط را زیر نظر بگیرند و در صورت مشاهده هر گونه نکته مشکوک آن را به صاحب خانه هشدار دهند. استفاده از این دوربین ها در پلتفرم هایی که حرکت می کنند و می توانند دستوراتی را اجرا کنند؛ نسل جدیدی از نیروهای نگهبان و حراست را برای سازمان ها و شرکت ها خلق کرده است.
روبات های SMP Robotics به انواع دوربین ها و سنسورها مجهز شدند و می توانند از هر محیطی نگهبانی کنند. برخی مدل های این روبات ها مجهز به پنل های خورشیدی شده تا ماموریت های دورتری مانند گست زنی در مزارع، پارک ها و زمین های گلف را برعهده بگیرند. روبات های نگهبان می توانند مانع ورود افراد غریبه شوند و حتی قدرت درگیر شدن و صدمه زدن به افراد ناشناس را دارند.
 سرباز خط مقدم

شاید سرباط خط مقدم تنها شغلی باشد که همه از به تصرف درآمدن آن توسط روبات ها خوشحال شوند. در حال حاضر، انواع روبات های تیرانداز و جنگنده ساخته شده که می توانند در خط اول نبرد قرار بگیرند و با حرکت به جلو یا اطراف درگیر شوند و تیراندازی کنند. این روبات ها در چند مدل خودمختار یا کنترل از راه دور ساخته شده و می توانند اهداف مشخصی را یافته و شلیک کنند.

منبع: فناوران اطلاعات
تاریخ: ۹۷/۴/۱۷