معرفی ابزار هوش مصنوعی که هر آنچه را بخواهید به تصویر می‎کشد

پابلو,پیکاسو,هوش,مصنوعی,نقاشی

در بالا، تصاویر رسم شده توسط هوش مصنوعی را مشاهده می کنید؛ از چپ به راست: رزافه ای بلند در ساوانا. چگونه می توان به خیابان Sesame رفت. اتاقی مملو از انسان های شاد در یک میهمانی. سه مرد در حال نوشیدن چای. غروب خورشید با قایقی روی اقیانوس. سه خرس قطبی.

برو کنار پیکاسو! این هوش مصنوعی قادر است هرآنچه شما در ذهنتان دارید رسم کند ولی این تصاویر معمولا قابل تشخیص نخواهند بود.

الگوریتم طراحی شده توسط Tao Xu و همکارانش در بخش تحقیقات ماکروسافت، مشابه عملکرد هوش های مصنوعی دیگر که آثار هنری و تصاویر را خلق می کنند عمل می کند؛ این الگوریتم بر روی یک پایگاه داده از عکس ها و تعاریف، پرورش داده شده که می تواند مفاهیم و کلمات مشخص را برای شکل ها، بافت ها و رنگ های خاص مطابقت دهد. تصاویر خلق شده توسط این نمونه مانند هوش های مصنوعی دیگر از دقت بالایی برخوردار نمی باشند و معمولاً حس خاصی را القاء نمی کنند.

Cristobal Valenzuela برای نمایش این مدل در دانشگاه نیویورک وب سایتی را طراحی کرده که در آن می توانید هر چیزی را که می خواهید و در ذهنتان است، تایپ کنید؛ در ادامه تصویری برای شما خلق خواهد شد. تصاویر بالا نمونه هایی از آنها است.

این آثار به عنوان تصاویری از مناظر بسیار خوب جلوه می کنند؛ اگر شما توصیفی درباره یک حیوان بنویسید تصویر دور از ذهنی نخواهید دید و دست کم بافت تصویر نمود پیدا خواهد کرد؛ ولی این هوش مصنوعی در مورد ترکیب کردن و در هم پیچیدن ویژگی های مربوط به انسان ها مانند پرتره های معروف پابلو پیکاسو خیلی خوب عمل نمی کند. به نظر می رسد تصویر بالا می تواند به شما بگوید که چگونه می توان به خیابان Sesame رسید!

ترجمه/تالیف: محمدرضا پورهاشمی
منبع: newscientist.com
تاریخ: ۹۷/۵/۲۹