جلوگیری از جر و بحث های آنلاین توسط یادگیری ماشین

جروبحث,آنلاین,فضای مجازی,ماشین

برای همه ی ما پیش آمده است که شاهد جر و بحث در فضای مجازی و آنلاین باشیم و معمولا پایان تمامی جر و بحث ها به توهین و فحاشی به آشنا یا غریبه ختم خواهد شد. اما باید راهی برای جلوگیری این معضل وجود داشته باشد. دانشمندان ایده های مختلفی در راستای جلوگیری از این موضوع را ارائه کرده اند و توانستند به کمک یادگیری ماشین به جلوگیری از جر و بحث های آنلاین بپردازند.

این پروژه از سوی محققان دانشگاه کورنل، Google Jigsaw و ویکی مدیا انجام شده است. این تیم به ایجاد نرم افزاری پرداختند که می تواند به پیش بینی پایان مکالمات بپردازد. لازم به ذکر است که این نرم افزار بارها مورد آزمایش قرار گرفته است و کلمات بهتری را در موارد لازم جایگزین کرده تا از بحث ها جلوگیری کند. این نرم افزار به گونه ای طراحی شده است که با شیوه ی گفتگو مرتبط است و نشانه های منفی و مثبت را از مکالمات دریافت خواهد کرد. در نتیجه قادر به تشخیص دوستانه بودن یا جر و بحث خواهد بود. از سوی دیگر نشانه های هشدار دهنده ای در آن طراحی شده است که می توان به تکرار یک پرسش اشاره کرد. برای مثال زمانی که یک سوال را به طور متوالی از شخصی می پرسید معمولا احتمال بروز خشم در آن مکالمه بالا خواهد رفت. در نتیجه نرم افزار این موضوع را تشخیص خواهد داد و چنین علائمی را دسته بندی خواهد کرد.

به کمک ابزارهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، این سیستم قادر به تشخیص مکالمات دوستانه، خنثی و یا تهاجمی خواهد بود و می تواند از بروز هرگونه جنگ و جدال های آنلاین جلوگیری کند. این نرم افزار در تست ها و آزمایش های مختلف موفق بوده و نتایج خوبی را ارائه کرده است. مکالمات بد و جر و بحث های بیهوده آنلاین می تواند اثرات مخرب و منفی را به همراه داشته باشد و این موضوع در تمامی کشور ها رایج است. به همین دلیل ارائه ی این نرم افزار می تواند تاثیر زیادی در فرهنگ دنیای آنلاین و فضاهای مجازی داشته باشد.

کمپانی های بزرگی چون گوگل و فیس بوک که با چنین مکالماتی روبرو هستند، شدیداً به این فناوری نیاز خواهند داشت و از آن استقبال می کنند. بسیاری از شرکت ها امیدوارند که چنین مشکلاتی به کمک هوش مصنوعی حل شود اما قطعا مدیریت رفتارهای انسانی توسط هوش مصنوعی بسیار دشوار خواهد بود.

از طرفی دیگر باید بگوییم که برخی بحث ها بسیار مفید و سازنده هستند و نتایج خوبی را به همراه خواهند داشت. ولی اگر این نرم افزار به قضاوت سریع بپردازد و از تمامی بحث ها جلوگیری کند، کمی پیچیده و آزاردهنده خواهد شد. در نهایت امیدواریم که این پروژه نتایج خوبی را ارائه کند و با کنترل مکالمات، تمامی بحث ها را به خوبی به پایان برساند.

منبع: سخت افزار
تاریخ: ۹۷/۳/۵