کلاهبرداری‌های کلان در قمار آنلاین

شرط‌بندی,قمار,فعالیت‌های غیرقانونی,کلاهبرداری‌های کلان,قمار آنلاین
 
شرط‌بندی و قمار از آن دسته فعالیت‌هایی است که در کشور ما غیرقانونی بوده و اگر کسی در این زمینه فعالیت کند، به طور حتم با برخورد مسئولان امر مواجه خواهد شد. البته این جمله چندین سال است که برعکس آن مشاهده شده، چراکه طی این سال‌ها شاهد افزایش بی‌رویه فعالیت و راه‌اندازی سایت‌های قمار و شرط‌بندی بوده‌ایم. این در حالیست که شکل شرط‌بندی و قمار در این روزها از زیرزمین‌ها، قهوه‌خانه‌ها و اماکنی که بشود پنهانی به اینگونه فعالیت‌ها پرداخت، تغییر شکل داده و امروز شاهد هستیم که این مدل فعالیت‌ها به راحتی در فضای مجازی انجام می‌شود و کسی هم توجهی به آنها ندارد.
با بررسی تحقیقاتی که به مدت چندین ماه درباره این سایت‌ها انجام گرفته، نتیجه به‌دست‌آمده این است که در برخی موارد پول‌هایی بالغ بر چند صد میلیون در طول یک هفته به حساب صاحبان این سایت‌ها واریز می‌شود، در حالی که کمتر از ۸ درصد بابت جایزه به افرادی که نتایج را درست پیش‌بینی کرده‌اند، پرداخت می‌شود. همچنین براساس این تحقیقات، بسیاری از این سایت‌ها با دستکاری در فرم‌های پیش‌بینی نتایج و نحوه امتیازدهی شرکت‌کنندگان نتایج را در جهت کسب سود بیشتر تغییر داده‌اند. کارشناسان در این باره می‌گویند شرط‌بندی جرم است، اما با عنوان مجرمانه قمار مورد بررسی قرار می‌گیرد و زمانی که وقوع جرم شرط‌بندی تصدیق شود براساس قانون با فرد خاطی برخورد خواهد شد. براساس این ماده، مجازات برای متخلفان جرم قمار که شرط‌بندی نیز در معنای دیگری همان قمار است، از یک تا ۶ ماه حبس است یا تا ۷۴ ضربه شلاق. شرط‌بندی در ورزش اصولاً به صورت فردی انجام می‌شود و زمانی که این جرم ثابت شود باشگاه هیچ مسئولیتی در این رابطه ندارد و فقط طرفداران یا افرادی که شرط‌بندی انجام داده‌اند، مسئولیت خواهند داشت و این مساله ربطی به باشگاه‌های ورزشی ندارد.
هر فردی که بخواهد در فضای مجازی به امر خلاف شرط‌بندی بپردازد براساس قانون مجرم است و با آن فرد و سایت اینترنتی باید برخورد شود. در نتیجه سایت تعطیل و گردانندگان آن با عنوان مجرمانه قمار محاکمه خواهند شد. در جرایم رایانه‌ای درباره هر جرمی مجازات تعیین شده به قانون مجازات اسلامی ارجاع داده می‌شود، یعنی در جرم سرقت رایانه‌ای با توجه به جرم سرقت در قانون مجازات حکم مجرم صادر می‌شود.

کلاهبرداری‌های میلیاردی در شرط بندی‌های آنلاین
الیاس مرادی، کارشناس فضای مجازی

متأسفانه با توسعه فناوری اطلاعات اگرچه شاهد مزایای بسیار زیاد آن در توسعه و پیشرفت‌ها بوده‌ایم، اما در کنار این مزایا همواره شاهد هستیم که افرادی با سوءاستفاده از این تکنولوژی معایب آن را به چشم همه روشن می‌کنند. در سال‌های اخیر و به ویژه در سال گذشته مشاهده شد که سایت‌های شرط‌بندی و قمار آنلاین رشد قارچ‌گونه‌ای داشته‌اند و هر فردی با راه‌اندازی یک سایت شرط‌بندی درباره موضوعات مختلف و بازی‌های آنلاین سعی در کسب درآمد داشته است. اکثر این سایت‌ها درباره پیش‌بینی نتایج مسابقات فوتبال هستند و با تبلیغات فراوان در شبکه‌های اجتماعی سعی در جذب کاربر کرده‌اند و برای عضویت و پیش‌بینی نتایج مبالغی را که مقدار آن قابل توجه است، دریافت می‌کنند و وعده‌های جوایز میلیونی را به شرکت‌کنندگان در شرط‌بندی می‌دهند که در اکثر موارد پس از پایان این مراحل هیچ کاربری جوایزی دریافت نمی‌کند و به دلیل عدم دسترسی فیزیکی به صاحبان سایت‌ها کلاهبرداری‌های زیادی در این زمینه دیده شده است که دست هیچ کاربری به جایی بند نیست. گردش مالی برخی از این سایت‌ها به میلیاردها تومان می‌رسد، در حالی که چیزی دست شرکت‌کنندگان را نمی‌گیرد. یعنی روش‌های بسیاری برای عدم اختصاص جوایز به شرکت‌کنندگان اجرا می‌کنند. به عنوان مثال فرم‌های شرکت‌کنندگان را دستکاری و تغییر می‌دهند، پس از جمع‌آوری نتایج از کاربران، سایت‌های خود را از دسترس خارج می‌کنند و… بدین‌ترتیب شرکت‌کنندگان نه تنها جوایزی دریافت نمی‌کنند، بلکه با واریز مبالغ به حساب گردانندگان این سایت‌ها پول اولیه خود را نیز از دست می‌دهند. یا در موارد دیگر مشاهده می‌شود که صدها میلیون تومان طی چند روز به حساب گردانندگان این سایت‌ها واریز می‌شود، اما در ازای این مبالغ هنگفت تنها درصدی ناچیز برای برندگان پیش‌بینی نتایج در نظر گرفته می‌شود که بازهم این شرکت‌کنندگان هستند که متضرر شده و بدتر از اینها موضوع عدم دسترسی به صاحبان سایت‌ها و عدم توانایی در مطرح کردن شکایات به نهادهای مسئول برای پیگیری است. با تمام این تفاسیر و با اینکه روزانه شاهد راه‌اندازی چندین سایت شرط‌بندی آنلاین هستیم و براساس قوانین کشور قمار به هر نحوی جرم تلقی شده و مطابق قانون باید با همه افرادی که به نحوی در شکل‌گیری و ایجاد شرایط قمار دخیل هستند برخورد قضائی صورت گیرد، اما برخوردهای صورت‌گرفته تاکنون در پیشگیری و کاهش وقوع این جرایم مؤثر نبوده است. البته علاوه بر فعالیت سایت‌های داخلی در این مورد سایت‌های خارجی نیز فعالیت می‌کنند که متأسفانه در این رابطه وضعیت بدتر هم می‌شود، چراکه درباره شرکت کاربران در سایت‌های خارجی که در زمینه پیش‌بینی مسابقات فوتبال فعالیت دارند، این عمل موجب خروج ارز از کشور می‌شود.

از دست دادن پی در پی سرمایه‌های شرکت‌کنندگان در سایت‌های شرط‌بندی
اکبر نجاتی، وکیل پایه یک دادگستری

جذابیت‌ها و درآمدهای کلان درباره سایت‌های شرط‌بندی و همچنین بازی‌های آنلاین موجب شده که این روزها شاهد افزایش فعالیت در این زمینه باشیم. متأسفانه این نوع فعالیت‌ها به دلیل اینکه اعتیاد ذهنی و از دست دادن مالی را در پی دارد بسیار برای افراد گران تمام می‌شود. کاربران به دلیل اینکه یک بار نتیجه را درست پیش‌بینی نکرده‌اند مجدد تصمیم به شرکت در پیش‌بینی می‌گیرند و با از دست دادن پی در پی سرمایه‌های خود طمع کرده و همچنان بازی را ادامه می‌دهند. متأسفانه با وجود اینکه فعالیت در این زمینه‌ها از نظر شرعی که به طور حتم حرام بوده و از نظر قانونی نیز جرم است، اما تا به امروز برخورد کافی و مناسبی با این سایت‌ها نشده و هر روز شاهد افزایش فعالیت آنها هستیم.
به طور کلی کسانی که در امر شرط‌‌بندی شرکت می‌کنند، مجرم هستند و در ایران، راه قانونی برای رسیدن این افراد به پول‌های‌شان نیست و اگر راهی نیز باشد، نیاز به یک روند پیچیده و زمان‌بر دارد. بنابراین گردانندگان این سایت‌ها با خیال راحت و با آرامش به کار خود ادامه می‌دهند و هر روز دامنه فعالیت خود را گسترش داده و درآمدهای میلیونی را به جیب‌های خود سرازیر می‌کنند. به عبارت دیگر، دستگیری‌ها، فیلترینگ و پیگیری‌ها هم نتوانسته با این سایت‌های غیرمجاز مقابله کند. سودهای کلان گرداننده این سایت‌ها و اطلاعات‌شان فقط در حد حدس و گمان است زیرا ناشناس ماندن در فضای مجازی فرصت مناسبی برای ادامه فعالیت‌های‌شان فراهم خواهد کرد.

منبع: کسب و کار نیوز

تاریخ: ۹۷/۱/۲۱