ماهواره ها؛ هدف جدیدی برای هکرها

اپراتورها,ماهواره,حملات,هکری,هکرها

ماهواره های دولتی و اپراتور های ماهواره های تجاری به طور فزاینده ای هدف حملات هکری قرار گرفته اند که این موضوع نشانگر این مطلب است که هکرها هدفی جدید برای حملات خود پیدا کرده اند.

در حال حاضر بر اساس گزارش بنیاد جهانی امنیت (Secure World Foundation)، به دنبال یافتن راه‌حلی کم‌هزینه، ارزان و البته مؤثر برای خنثی کردن این حملات و باز گرداندن شرایط به حالت اولیه هستند.

در این گزارش عنوان شده است که شمار بخش های غیر دولتی که به صورت کاملاً فعال در حال جستجو در سامانه های ماهواه ای تجاری هستند، رشد قابل توجهی داشته است و در حال یافتن نقاط آسیب پذیر سایبری هستند تا در زمان خطر یا وقوع حملات مشابه بتوان با آنها مقابله کرد. این موضوع از این جهت حائز اهمیت است که سازندگان و توسعه دهندگان تجهیزات فضایی در بخش سایبری همانند دیگر سطوح پیشرفت داشته اند و تفاوت فاحشی ندارند.

این گزارش در ۱۰ آوریل منتشر شده است و عنوان آن «قابلیت‌های جهانی برای جلوگیری از دسترسی به فضا» بوده است. در ادامه این گزارش آمده که کارشناسان این حوزه با آگاهی از تهدیدات بالقوه و مهمی که در این چند سال اخیر به اثبات رسیده، همچنان وضعیت زیرساخت امنیت شبکه ماهواره‌ها مبهم است.

طبق تحقیقات صورت گرفته از سال ۲۰۰۷ تا امروز هکرهای چینی به طور دائمی ماهواره های ایالات متحده و اتحادیه اروپا را هدف عملیات جاسوسی خود قرار داده اند. به طور کلی این حملات با اهدافی چون حمله به اهداف فرماندهی، کنترل و یا ایستگاه‌های مخابره داده‌ها صورت گرفته است.

محققان در ادامه گزارش اظهار کردند که هکر ها برای حملات سایبری خود از همه ابزار استفاده کرده اند از جمله هواپیماهای عبوری، هواپیما‌های بدون سرنشین (UAS) و بالن‌های هوایی بخشی از این ابزار بودند.

دانشجویان توانسته بودند به راحتی یک حمله بنیادی به منظور خارج از سرویس نمودن گیرنده‌های GPS را باز طراحی کنند. در پی اتفاقاتی از این دست ارتش آمریکا در تلاش است تا راه‌حلی برای کاهش وابستگی خود به شبکه ماهواره‌ها و سیستم موقعیت‌یاب جهانی پیدا کند.

منبع: سایبربان
تاریخ: ۹۷/۱/۲۹