من زمانی خوشحال خواهم بود که …

من زمانی خوشحال خواهم بود که

جمله‌ی «من زمانی خوشحال خواهم بود که … »، نوعی طرز تفکر است که باعث ناامیدی و شکست افراد زیادی می‌شود. افرادی که در زندگی‌شان در جستجوی اهداف و خواسته‌هایی زیادی هستند.

بدون شک شما هم در زندگی‌تان خواسته‌ها و اهدافی مثل: ازدواج، بچه، خانه‌ی بزرگ‌تر، ماشین خوب و … را دنبال می‌کنید. اما وقتی به آنها می‌رسید باز هم احساس می‌کنید خلاء دیگری در زندگی‌تان وجود دارد.

در روانشناسی، این مفهوم را «توهم تمرکز» می‌نامند. توهم تمرکز، یک تعصب شناختی است که در آن، مردم روی یک رویداد مربوط به آینده بیش از حد تاکید می‌کنند. در نتیجه، واقعیت آن رویداد را نادرست پیش‌بینی می‌کنند.

فکر کردن در مورد هدف یا رویایی که در سر داشتید، مثل افسانه می‌ماند، ولی وقتی واقعا به آن هدف یا رویا دست می‌یابید می‌بینید که زیاد هم افسانه نبوده است و برای‌تان عادی به نظر می‌رسد. به این امر، توهم تمرکز می‌گویند.

بسیاری از کارآفرینان مشتاق، از این پدیده‌ی روانشناختی رنج می‌برند. آنها به عنوان کارآفرین، تصویر رویایی و خاصی از زندگی در ذهن‌شان دارند، ولی وقتی به کارآفرین واقعی تبدیل می‌شوند، متوجه می‌شوند که واقعیت آن‌طور که فکر می‌کردند، نیست.

اغلب اوقات این تصویر رویایی از زندگی، در قالب جملات زیر به ذهن خطور می‌کند:

  • من زمانی خوشحال خواهم بود که؛ «یک کسب و کار را شروع کنم».
  • من زمانی خوشحال خواهم بود که؛ « هر سال، ۱۰۰ هزار دلار از کسب و کار خودم به دست بیاورم».
  • من زمانی خوشحال خواهم بود که؛ «کسب و کارم را بفروشم و میلیونر شوم».
  • من زمانی خوشحال خواهم بود که «…».

یکی از تصاویر رویایی که کارآفرینان در ذهن دارند این است؛ آنها زمانی خوشحال خواهند بود که بعضی ویژگی‌های مرتبط با کارآفرینی مثل انعطاف‌پذیری، ثروت، شهرت و … را به دست آورند.

ولی وقتی با دقت بیشتری به انعطاف‌پذیری، ثروت و شهرت نگاه ‌کنید، متوجه می‌شوید که کارآفرینی، لزوما بهترین مسیر برای رسیدن به این چیزها نیست.

کارآفرینی برای هر کسی مناسب نیست. اگر باور دارید که برای کارآفرین شدن متولد شده‌اید، این خیلی خوب است اما بدین معنی نیست که دوستان‌تان هم باید کارآفرین شوند.

اگر می‌خواهید انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشید، می‌توانید دورکاری انجام دهید. اگر به‌دنبال ثروت هستید می‌توانید با کار کردن در بنگاه معاملات املاک یا سرمایه‌گذاری در بانک نیز پول بیشتری به دست بیاورید.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید که کارآفرین شوید، بهتر است از خودتان بپرسید چه چیزی واقعا شما را خوشحال می‌کند، سعی کنید کاملا با خودتان روراست باشید. زیرا ممکن است تصورات شما فقط توهم تمرکز باشد.

منبع: مدیراینفو

تاریخ: ۱۲ آبان ۱۳۹۷