مرکز شتابدهی معاونت علمی ریاست جمهوری شکل گرفت

تاسیس,توسعه,مرکز,شتابدهی,معاونت,علمی,ریاست,جمهوری

بنا بر این گزارش، آیین امضای تفاهم نامه همکاری در زمینه تاسیس و توسعه مرکز شتاب دهی و نوآوری و صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر (VC) با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، مهدی فقیهی دبیر ستاد توسعه ICT و فضای مجازی، محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران، و تنی دیگر از دست اندکاران این پروژه برگزار شد.

مهدی فقیهی، دبیر ستاد توسعه ICT و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری با بیان ایجاد زیرساخت حرکت دانشگاهیان به سوی اشتغال مبتنی بر نوآوری و توانمندی فنی گفت: این تفاهم نامه همکاری ضمن به کارگیری ظرفیت های اپراتور دوم و دانشگاه تهران برای شناسایی، گزینش، رشد و توسعه استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان دارای طرح یا محصولات آماده با پتانسیل رشد بالا و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن ایجاد زیرساخت های لازم تحقق اقتصاد دانش بنیان صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه حمایت فنی از تاسیس و راه اندازی مرکز شتابدهی و نوآوری و صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر دو محور اساسی این تفاهم نامه است، افزود: ستاد توسعه ICT و فضای مجازی برای تحقق این دو مهم، ضمن  اقدامات لازم جهت تسریع در اخذ مجوزهای لازم برای تاسیس و آغاز به کار مرکز و صندوق، برای تصویب تشکیلات مرکز در مراجع ذی صلاح و نیز کمک به تأمین منابع اطلاعاتی مورد نیاز برای فعالیت های مرکز با همکاری مجموعه ها و نهادهای ذیربط و ذینفع گام برمی دارد.
فقیهی افزود: این ستاد ضمن معرفی استارت آپ های فعال در حوزه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی به مرکز، زمینه را برای اخذ تاییدیه دانش بنیان و مجوزهای مورد نیاز برای استارت آپ های معرفی شده ازسوی مرکز تسهیل می کند.
در این جلسه سورنا ستاری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز به استفاده از فضای به وجود آمده در جهت رشد مجموعه ها و شرکت های استارت آپی پرداختند و افزودند: در حال حاضر موقفیت و رشد سریع این نوع از شرکت ها قابل پیش بینی هستند.
ستاری افزود: صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر یک ضرورت برای کشور محسوب می شود و برای تحقق اهداف در حوزه تامین مالی باید قسمت عمده ای از سرمایه گذاری های کشور از طریق  این صندوق ها انجام پذیرد.
بر اساس این تفاهم نامه اپراتور زرد ضمن ایجاد و تجهیز فضای فیزیکی مرکز شتابدهی و نوآوری، زیرساخت های فعالیت مرکز شتابدهی ر ا تامین می کند.
همچنین استفاده از توان شرکت ها و همچنین دانش و محصولات تولید شده در مرکز نوآوری، حمایت مالی از شرکت ها و تیم های استارت آپی مستقر در مرکز شتاب دهی و نوآوری و سرمایه گذاری مشترک در تاسیس صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر از دیگر اقدامات این اپراتور خواهد بود.

دانشگاه تهران نیز ضمن اختصاص فضایی به متراژ ۳۰۰۰ متر در پردیس فنی برای ایجاد مرکز نوآوری و کمک به راه اندازی و راهبری مرکز شتابدهی و نوآوری و صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر، زمینه کمک به شکل گیری و رشد علمی و فناوری استارت آپ ها شرکت های فعال در مرکز را فراهم می کند.

منبع: فناوران اطلاعات
تاریخ: ۹۷/۲/۲۶