مصونیت مجرمان اینترنتی در وب تاریک

ارزهای_دیجیتال,رمزگذاری,مجرمان_اینترنتی,وب_تاریک

وب تاریک، سالیانی است که به بستری امن برای مجرمان اینترنتی تبدیل شده است. ارتباطات رمز گذاری شده، فعالیت ناشناس و بدون هویت از مزایایی است که مجرمان اینترنتی را بدون واهمه از دستگیری، در این فضا جمع کرده است. همچنین حضور ارز های مجازی در وب تاریک، تحول عظیمی در تبادلات مالی غیرقانونی در این شبکه ایجاد کرد. بیت کوین به عنوان پرچم دار ارز های رمز پایه، توانست محبوبیت بالایی نزد کلاهبرداران و مجرمان اینترنتی بدست آورد. متأسفانه سیستم ارز های دیجیتال فرصتی فراهم آورد تا اینگونه مجرمان بتوانند از طریق آن درآمد خود را پاک (پول شویی) و غیر قابل ردیابی کنند.

کلاهبرداران حوزه تجارت الکترونیک، حساب های بانکی قربانیان خود را هک کرده و وجوه آن را به آسانی به بیت کوین تبدیل می کنند. اگر از شایعات موجود در مورد بیت کوین بگذریم، باید وجوه مسروقه قربانی را غیر قابل بازگشت و غیر قابل ردیابی، قلمداد کنیم. این مجرمان با استفاده از ابزار های مختلف جهت پنهان سازی (Anti-Detect)، به نوعی اثرانگشت دیجیتالی (Digital Fingerprint) خود را از صحنه جرم پاک می کنند.

پلیس فدرال ایالات متحده آمریکا (FBI) عقیده دارد، هیچ وقت مجرمان اینترنتی نمی توانند به صورت کامل اثر حضور خود را از صحنه جرائم اینترنتی پاک کنند. البته با کمی بررسی اخبار وب تاریک می توان حرف آنان را تأیید کرد. در طول چند ماه اخیر، تعداد زیادی از مجرمان وب تاریک دستگیر و محاکمه شده اند که عمده فعالیت آنان خرید و فروش مواد مخدر، سلاح و همچنین موارد غیر اخلاقی بوده است. لذا بستر وب تاریک در حاضر برای مجرمان اینترنتی مصونیتی نخواهد داشت.

منبع: سایبربان
تاریخ: ۹۷/۳/۷