مهندسی برق و الکترونیک؛ برترین حوزه موضوعی کشور

تولید,علم,مهندسی,برق,الکترونیک,برترین,حوزه,موضوعی

مهندسی برق و الکترونیک با رشد سالانه تولید علم برابر با ۲۲٫۱۸ و با سهم ۹ درصدی، برترین حوزه موضوعی کشور در ۲۰ سال اخیر بوده است.

دکتر محمدجواد دهقانی در مراسم اختتامیه بیست و ششمین کنفرانس مهندسی برق ایران که در دانشگاه صنعتی سجاد در مشهد مقدس برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از جایگاه علمی کشور و نیز حوزه موضوعی برق و الکترونیک، اظهار کرد: اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی (Web of Science (WOS نشان می‌دهد که مدارک ثبت شده و تولید علم پژوهشگران کشور در فاصله زمانی ۱۳۹۶-۱۳۷۶ (۲۰۱۷-۱۹۹۷) یعنی در ۲۰ سال اخیر دائم در حال افزایش بوده و بطور متوسط دارای رشد ۲۱٫۴۵ درصدی است. این در حالی است که میزان رشد متوسط سالانه در دنیا برابر با ۴٫۱ و برای کشورهای اسلامی برابر با ۱۳ است. بر همین اساس ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون در میان کل کشورهای دنیا رتبه ۱۶ و در میان کشورهای اسلامی جایگاه اول را دارد.

دهقانی افزود: همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان رشد تولیدات علمی در حوزه‌های موضوعی مختلف متفاوت بوده است. در این میان حوزه مهندسی برق و الکترونیک دارای رشد ۲۲٫۱۸ درصد بوده و بالاترین میزان مشارکت تولید علمی کشور در حوزه برق و الکترونیک با بیش از ۹٫۳  درصد از کل تولیدات علمی کشور است که این میزان بیش از یک و نیم برابر متوسط تولید علم جهان در همین حوزه است.

سرپرست ISC گفت: در بازه زمانی ۲۰۱۷-۱۹۹۷ در جهان به طور کلی ۴۰ میلیون و ۷۷۶ هزار و ۷۳۲ مدرک در (Web of Science (WOS ثبت شده که از میان دو میلیون و ۵۱۰ هزار و ۲۱۳ مدرک در رشته مهندسی برق و الکترونیک که برابر با ۶٫۱ درصد کل مدارک ثبت شده خواهد بود. تحلیل‌های انجام شده نشان می‌دهد که در ۲۰ سال اخیر متوسط رشد سالانه دنیا در حوزه مهندسی برق و الکترونیک ۵٫۶ درصد است. حوزه‌های موضوعی برتر دیگر در دنیا عبارت از مهندسی مواد، بیوشیمی (مولکولار بیولوژی)، شیمی و فیزیک کاربردی بوده که سهم تمام این حوزه‌ها از کل تولیدات علمی زیر چهار درصد است.

دهقانی در ادامه تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران مجموعا در سال ۱۳۷۶ تنها ۹۸۰ مدرک در پایگاه WOS ثبت کرده بود که این میزان به بیش از ۵۱ هزار مدرک در سال ۹۶ رسیده است که افزایش بیش از ۵۰ برابری را نشان می‌دهد. بر این اساس، ایران در ۲۰ سال اخیر (۱۳۹۶- ۱۳۷۶) با متوسط رشد سالانه ۲۱٫۴۵ بالاترین نرخ رشد را در دنیا داشته است. همچنین مجموع تولید علم کشور برابر با ۳۷۶ هزار و ۱۸۶ مدرک بوده که از این میزان ۳۵ هزار و ۱۰۴ مدرک در حوزه مهندسی برق و الکترونیک بوده است. بنابراین ۹٫۳ درصد از کل تولید علم کشور در این حوزه است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه مهندسی برق و الکترونیک در سال ۱۳۷۶ تنها ۷۴ مدرک توسط پژوهشگران کشور ثبت شده بود که این میزان به بیش از ۴ هزار مدرک در سال ۹۶ رسیده و این امر افزایش ۵۴ برابری را نشان می‌دهد و از این رو رشد متوسط رشد سالانه در این حوزه موضوعی در ۲۰ سال اخیر برابر با ۲۲٫۱۸ بوده است که بیش از ۴ برابر متوسط رشد سالانه دنیا در همین حوزه موضوعی است. تحلیل‌های انجام شده نشان می‌دهد که تعداد کل سهم ایران از کل علم در حوزه مهندسی برق و الکترنیک ایران از کل تولید علم این حوزه در دنیا برابر با ۱٫۴ درصد است، در حالی که سهم ایران در کل تولید علم دنیا ۰٫۹۸ درصد بوده است. رتبه بین‌المللی کشور در تولید علم در دنیا در این ۲۰ سال ۲۳ بوده، در حالی که در حوزه برق و الکترونیک رتبه ۱۶ دارد. همچنین در ۲۰ سال اخیر، از مجموع علم تولیدشده توسط پژوهشگران ایران سهم حوزه مهندسی برق و الکترونیک با ۹٫۳ درصد بالاترین میزان و نیز سایر حوزه‌ها از جمله  شیمی، مهندسی مواد و مهندسی شیمی هر کدام به سهم زیر ۵ درصد در رتبه‌های بعد قرار دارند.

بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دهقانی تصریح کرد: دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی برتر کشور با بیشترین تولیدات علمی درحوزه مهندسی برق و الکترونیک شامل دانشگاه صنعتی شریف، تهران، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران و دانشگاه صنعتی خواجه نصیر هستند. سهم دانشگاه‌های برتر کشور در تولید علم در حوزه مهندسی برق و الکترونیک به ترتیب دانشگاه صنعتی شریف ۱۲٫۳ درصد، دانشگاه تهران ۱۱٫۵ درصد، صنعتی امیرکبیر ۱۰٫۹ درصد، علم‌وصنعت ۸٫۶ درصد و خواجه نصیرالدین طوسی ۵٫۳ درصد است.

منیع: خبرآنلاین
تاریخ: ۹۷/۲/۲۶