مخالف حذف کنکور هستیم/کاهش طول دوره پزشکی از امسال

معاون,وزیر,بهداشت,مخالف,حذف,کنکور,کاهش,طول,دوره,پزشکی

معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: مخالف این هستیم که کنکور حذف شود چرا که این آزمون یکی از ملاک‌های ارزیابی برای شناخت دانشجویان استعداد برتر است چنانچه مجلس بخواد کنکور را در سالهای آتی حذف کند وزارت بهداشت تدابیری را اندیشیده و علاقمندانی که می‌خواهند به حوزه پزشکی ورود کنند، می‌توانند در آزمون دومرحله‌ای که شامل مصاحبه و آزمون ارزیابی می‌شود، شرکت کنند.

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست خبری تشریح فعالیت‌های معاونت آموزشی در هفته دولت، با بیان این که در سه دهه اخیر تعداد دانشگاههای علوم پزشکی ۴ برابر شده و ظرفیت پذیرش در دوره تحصیلات تکمیلی به ۳ تا ۴ هزار نفر رسیده است، گفت: حدود ۲۵۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی در کشور داریم و تعداد اساتید در این سه چهار دهه اخیر حدود ۷ برابر شده است.

وی به سه اقدام مهم انجام شده در حوزه آموزش پزشکی اشاره کرد و گفت: درحال حاضر وزارت بهداشت فعالیت‌های خود را بر اساس طرح آمایش سرزمین که مصوب شورای عالی تحول آموزش پزشکی است و محورهای زیادی را شامل می‌شود انجام می‌دهد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت در ادامه به بحث ماموریت گرایی اشاره کرد و افزود:‌ در حال حاضر با اجرای برنامه‌های آموزش مهارتی در حرفه پزشکی که در گذشته ساماندهی نداشت مدرک گرایی کاهش یافته و به سمت صلاحیت حرفه‌ای و کارایی پیش رفته است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: تسهیلاتی که برای انتقال دانشجویان ایرانی خارج از کشور به دانشگاه های علوم پزشکی داخل کشور ایجاد شده تنها مختص دانشجویانی است که در سال های گذشته برای تحصیل به خارج از کشور رفته‌اند. این تسهیلات به دلیل مشکلات ارزی اتخاذ شده است.

لاریجانی با بیان اینکه شورای ارزشیابی و مدارک تحصیلی وزارت بهداشت به زودی تصمیمات مهمی را برای پیشگیری هر چه بهتر دور زدن کنکور برای انتقال دانشجویان ایرانی به داخل کشور اعلام می کند، تصریح کرد: این شرایط به مراتب سختگیرانه تر از شرایط فعلی است.

وی  از تدوین آیین نامه مشارکت بخش خصوصی در آموزش علوم پزشکی خبر داد و اظهار کرد: این آیین نامه با رعایت استانداردها تدوین شده است و از سرمایه گذاری مردمی و بخش خصوصی در حوزه آموزش علوم پزشکی استفاده می‌کند.

مشکلات ارزی برای هزینه آزمونهای بین المللی پزشکی

معاون آموزشی وزیر بهداشت درباره مشکلات ارزی بر سر راه آزمون‌های بین المللی پزشکی اظهار کرد: ما نمی توانیم در این زمینه به صورت مستقل تصمیم بگیریم.در این زمینه نظر خود را به بانک مرکزی منعکس کردیم و تابع قوانین هستیم و با توجه به شرایط کشور، فعلا ارز دولتی در پرداخت هزینه آزمون های بین المللی نداریم. پرداخت ارز دولتی برای آزمون های بین المللی در گروه پزشکی به صورت بین المللی است و منابعی برای آن تامین نشده است و همچنان باید پرداخت بین المللی به صورت مستقیم انجام شود.

تشکیل ۲۰۰۰ پرونده برای انتقال دانشجو به داخل

وی درباره تعداد دانشجویان ایرانی گروه علوم پزشکی شاغل به تحصیل در خارج از کشور تحصیل گفت: اطلاعات ما از دانشجویان خارج از کشور همان اطلاعاتی است که دانشجو در صورت کسب معرفی نامه و یا مدرکی از وزارت بهداشت درخواست داشته باشد. بر این استاس به نظر می‌رسد حدود ۱۰ هزار دانشجوی ایرانی در گروه علوم پزشکی در خارج از کشور مشغول تحصیل‌هستند.

لاریجانی ادامه داد: سال گذشته ۴۰۰ پرونده برای انتقال به داخل داشتیم و امسال ۲۰۰۰ پرونده برای انتقال به داخل تشکیل شده است. ضمن اینکه ۱۰ هزار نفر متقاضی دریافت معرفی نامه برای ارز دانشجویی بودند که از این تعداد ۷۰۰۰ نفر در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل می کردند و ۳۰۰۰ نفر دانشجوی دانشگاه های غیر معتبر بودند که  برای آنها معرفی نامه ارز دانشجویی ارائه نمی شود.

معاون آموزشی وزیر بهداشت درباره قراردادهای بین المللی یادآور شد: سیاست ما گسترش رابطه علمی با کشورهای مختلف است و تبادل استاد و دانشجو در این تفاهم نامه ها صورت می گیرد. این گونه نیست که فردی تک به تک در این فرآیند جابجایی داشته باشد بلکه مهم تیمی مشترک برای تبادلات علمی است.

شرایط جدید انتقال از خارج به زودی اعلام می شود

لاریجانی با اشاره به خصوص شرایط جدید انتقال دانشجویان به داخل گفت: این موضوع به تبلیغات موسسات اعزام دانشجو بدل شده است در صورتی که انتقال تنها شامل دانشجویانی است که در گذشته برای تحصیل به خارج از کشور رفته اند. در این راستا به زودی شرایط جدید نقل و انتقال از سوی شورای ارزشیابی وزارت بهداشت اعلام می‌شود. اما قطعا این گونه نخواهد بود که فردی که کنکور را بد داده است،با گذراندن ۳۶ واحد درسی در خارج ، به دانشگاه‌های داخل کشور منتقل شود.

وی  ادامه داد: دانشگاه های علوم پزشکی از تمام ظرفیت پذیرش از طریق کنکور استفاده می‌کنند و با توجه به سهمیه های موجود، بسیاری از استعدادهای بالا به سختی در گروه پزشکی پذیرفته می شوند و به همین سبب ما از این ظرفیت تنها از طریق کنکور استفاده می کنیم.

به گفته وی، دانشگاه های علوم پزشکی باید ظرفیت مازاد و شهریه‌ای برای پذیرش دانشجویان ایرانی خارج از کشور ایجاد کنند و شهریه این دانشجویان از طریق تبدیل شهریه ارزی آنها به ریال محاسبه شود، در این راستا حداقل شهریه بر اساس مصوبه وزارت بهداشت به دانشگاه ها اعلام شده است. دانشجویان انتقالی تنها در ظرفیت مازاد و شهریه ای پذیرفته می‌شوند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت از اجرای برنامه آموزش مهارتی و حرفه ای در علوم پزشکی به عنوان یکی از برنامه های مهم وزارت بهداشت در حوزه کارآفرینی یادکرد و گفت: این کار به کمک موسسه آموزش مهارتی و حرفه ای در علوم پزشکی انجام می گیرد و موجب کاهش مدرک گرایی شده و کارآفرینی ایجاد می کند.

وی  همچنین با اشاره به فعالیت مرکز ملی آموزش پزشکی در حوزه های مختلف از تدوین سند ارتقای فعالیت استعدادهای درخشان و نخبگان در حوزه وزارت بهداشت خبر داد و گفت: این سند در حال آماده سازی است.

از امسال کاهش طول دوره پزشکی کلید می‌خورد

لاریجانی در  ادامه با بیان اینکه در سال گذشته تمام موسسات آموزش عالی علوم پزشکی و بیمارستان های آموزشی اعتباربخشی شدند و ادامه اعتباربخشی در امسال تنها محدود به مواردی است که مشکلاتی داشته اند، خاطرنشان کرد: استانداردهای دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی تدوین شده و به اتمام رسید و از امسال کاهش طول دوره پزشکی کلید می خورد.همچنین از تابستان امسال امکان شرکت در آزمون دستیاری به صورت استریت (پیش از فارغ التحصیلی و پیش از گذراندن دوره طرح و سربازی) در برخی از رشته‌های تخصصی مورد نیاز کشور فراهم می شود.

 ارائه دروس علوم پزشکی به صورت مجازی از مهر ۹۷

معاون آموزشی وزیر بهداشت از ارائه دروس به صورت مجازی در علوم پزشکی از مهرماه ۹۷ خبر داد و گفت: دروس دانشگاه های علوم پزشکی به صورت مجازی و به کمک دانشگاه علوم پزشکی مجازی ارائه می شود.

لاریجانی با بیان اینکه این اختیار به تمام مناطق آمایشی علوم پزشکی داده شده است که زمینه را برای پذیرش دانشجوی خارجی فراهم کنند، خاطرنشان کرد: هم اکنون ۳۰۰۰ دانشجوی خارجی از ۴۳ کشور خارجی در حال تحصیل در کشور هستند.

منبع: ایسنا
تاریخ: ۹۷/۶/۶