نوعی هوش مصنوعی که می تواند بیماری های چشم را بهتر از پزشکان حاذق تشخیص دهد

هوش,مصنوعی,بیماری,چشم,پزشک,حاذق,تشخیص

هوش مصنوعی DeepMind اکنون می تواند نشانه های کلیدی بیماری چشمی را همانند بهترین پزشکان جهان تشخیص دهد.

با به کار گیری داده های تشخیص بیماری حدود ۱۵۰۰۰ بیمار از سرویس بین الملل سلامت انگلستان، هوش مصنوعی این امکان را پیدا کرد که بتواند ۱۰ ویژگی کلیدی و مهم بیماری های چشمی را از طریق اسکن توموگرافی شبکیه (OCT) تشخیص دهد.

اسکن OCT از نور به جای اشعه ایکس و یا امواج فراصوتی برای ساخت تصاویر سه بعدی از پشت چشم استفاده می کند و اختلال هایی را آشکار می کند که ممکن است علائم نوعی بیماری باشند.

این سیستم با اطمینان از این که بیمارهایی با شرایط وخیم چشمی درمان سریعی را دریافت خواهند کرد، قادر به جلوگیری از افت و از بین رفتن بینایی چشم بیمار خواهد شد.

سیستم جدید DeepMind توسط دانشمندان مورفیلدز دانشگاه لندن توسعه یافته است.

Pearse Keane از موسسه NHS بیمارستان چشم مورفیلدز لندن می گوید: تعداد اسکن های چشمی که ما انجام می دهیم در حال رشدی سریع تر از آن است که متخصصان بتوانند آنها را تفسیر و تحلیل کنند و در این صورت احتمال این خطر وجود دارد که این موضوع باعث ایجاد تاخیر در درمان بیماری های خطرناک چشمی شود که این شرایط برای بیماران بسیار ویران گر است. اگر ما بتوانیم درمان چشم را سریع تر و در همان زمان تشخیص انجام دهیم بیشترین شانس نجات بینایی بیماران را خواهیم داشت.

مطالعات نشان داده است که این روش در بیش از ۹۴ درصد موارد از ۵۰ مورد بیماری های چشمی، توانسته اولویت بندی درستی را انجام دهد که این عمل مطابق با عملکرد برترین متخصصان جهان است.

این برنامه تشخیص قطعی از خود ارائه نمی دهد ولی بر اساس علائم بالینی مانند حفره های ماکولار، قسمت مرکزی شبکیه یا رگه های مسدود شده شبکیه، توصیه می کند که بیماران فوراً توسط یک متخصص بررسی شوند یا به سادگی تحت نظر قرار بگیرند. در بسیاری از موارد با تشخیص زود هنگام و درمان صحیح بیماری می توان از نابینا شدن بیماران جلوگیری کرد.

مصطفی سلیمان یکی از بنیان گذاران این برنامه و سرپرست هوش مصنوعی DeepMind می گوید: این نتایج فوق العاده شگفت انگیز، ما را یک گام به هدف نزدیک تر می کند و در عین حال  می تواند تشخیص بیماری را تغییر داده، بیماری را درمان و بیماران چشمی را الویت بندی و مدیریت کند که این موضوع نه فقط در مورفیلدز بلکه در سراسر جهان امکان پذیر خواهد بود.

این تیم معتقد است که هوش مصنوعی در کمتر از ۳ سال در ۳۰ بیمارستان انگلستان گسترش پیدا خواهد کرد.

ترجمه/تالیف: محمدرضا پورهاشمی
منبع: newscientist.com
تاریخ: ۹۷/۵/۳۰