المپیک ربات هایی به اندازه حشرات

ورزشکار,المپیک,ربات,حشرات

تصور کنید در بازی های المپیک به جای انساهای ورزشکار شرکت کنندگان و رقبا همگی ربات هایی به انداره حشرات باشند.

نمایندگان در بیانیه ای اعلام کردند که این سناریو توسط آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاع (DARPA) ارائه شده است. این گروه به دنبال طرح های نوآورانه برای ربات هایی است که تنها در اندازه ای کمتر از یک اینچ باشند و این ربات های کوچک با یکدیگر در رقابت های قدرت، سرعت و چابکی رقابت می کنند، همانند کسانی که محدودیت های انسانی خود را در بازی های المپیک ارزیابی می کنند.

این ربات ها برای یک برنامه جدید DARPA به نام “Short-Range Independent Microrobotic Platforms) “SHRIMP) توسعه یافته اند. تحت برنامه SHRIMP، ربات های حشره ای برای قرارگیری در مکانهای سختی که حرکت انسان در آن خطرناک یا کاملاً غیرقابل دسترسی است، آزماش و ارزیابی خواهند شد.

SHRIMP تحقیقات و توسعه روش های جدیدی را برای راه اندازی ربات های کوچک انجام خواهد داد و بر روی مواد جدیدی که باعث بالا بردن عملکرد ربات ها بدون افزایش اندازه و یا وزن آن ها می شود، تحقیق و بررسی انجام خواهد داد. به منظور آزمایش این که ربات ها چقدر می توانند در این باره خوب عمل کنند، SHRIMP آنها را از طریق روشی به نام “ارزیابی سبک المپیک” با عملکردی که مانور، توانایی و تحرک را نشان می دهد، تست می کند.

یکی از دسته های “ورزشی” برای ربات ها، سیستم های محرک غیرقابل کنترل را آزمایش می کند، مثلاً نشان می دهد که ربات چگونه و چه حد می تواند پرش کند، چه مقدار وزن را می تواند بلند کند، تا چه حد می توانند اشیاء را پرتاب کنند و چگونه می توانند در جنگ تاب بیاورند.

دسته دیگر این آزمون برای ربات هایی با طراحی کامل است. ربات های کوچک با چیدن سنگ ها روی هم، بالا رفتن از سطوح عمودی، حرکت در مسیرهایی با مانع و انجام یک بیاتلون ارزیابی می شوند.

ربات هایی که در المپیک DARPA رقابت می کنند ممکن است کوچک باشند، اما اندازه منحصر به فردشان به آنها اجازه می دهد تا وظایف مهمی را انجام دهند که برای ربات های بزرگ غیر ممکن است؛ این ربات های کوچک و قدرتمند همچنین می توانند اکتشاف هایی را انجام دهند که ربات های بزرگ به دلیل اندازه و محدودیت هایی که دارند قادر به انجام آن ها نخواهند بود.

ترجمه/تالیف: محمدرضا پورهاشمی
منبع: livescience.com
تاریخ: ۹۷/۷/۱۷