پیش بینی نحوه تکامل تومورها با هوش مصنوعی ردیاب سرطان

پیش بینی,تکامل,تومورها,هوش,مصنوعی,ردیاب,سرطان

یک سیستم هوش مصنوعی به نام Revolver در حال آشکار کردن ترفندهای معمول و مخفی سابق سرطان ها است؛ این سیستم نشان می دهد که سرطان چگونه تکامل پیدا می کند، منتشر می شود و درمان را به مبارزه می طلبد.

این روش به پزشکان اجازه می دهد تا بتوانند تشخیص بهتری در مورد سرطان و مراحل پیشرفت آن داشته باشند و بدانند در ادامه بیماری شرایط چگونه خواهد بود و چطور می توان پیشرفت آن را متوقف کرد.

Andrea Sottoriva از موسسه تحقیقات سرطان لندن و سرپرست تیم تحقیقات و توسعه دهنده Revolver می گوید: “ما می توانیم سرطان را درمان کنیم در صورتی که قبل از دیر شدن مداخله کنیم؛ سوال کلیدی این است… آیا می توانید یک قدم جلوتر از بیماری باشید؟”

Revolver به تیم Sottoriva کمک کرد تا گام های تکاملی مهمی در راستای درمان سرطان برداشته شود و مسیر رسیدن به این هدف روشن تر شود. این روش درمان از اطلاعات و نمونه های چندین بیمار استفاده می کند تا یک درخت خانواده ژنتیکی (family tree) برای رهگیری سرطان و نحوه شیوع و تکامل آن و همچنین تشخیص سلسله جهش هایی که بیشترین احتمال در شکل گیری سرطان را دارد، بسازد.

درختان خانواده پیشین اغلب بر نمونه های فردی بیمار تکیه می کند ولی از آنجایی که جهش در سرطان بیشتر به صورت تصادفی و بسیار متنوع است، حتی در سرطان یک شخص، جهش ها و معیارهای مهم و کلیدی برای تشخیص می توانند توسط جهش های پس زمینه بی خطر پوشیده و پنهان شده و باعث ایجاد اشتباه در تجزیه و تحلیل ها شود.

Revolver این اطلاعات را توسط تجزیه و تحلیل داده های جهش از ۱۷۸ بیمار به طور همزمان گردآوری کرد که ۷۶۸ نمونه تومور و چهار نوع سرطان ریه، روده، پستان و کلیه را در بر می گیرد.

این موضوع باعث شد که مراحل تکاملی کلیدی از پس زمینه های جهشی خوش خیم برجسته تر شده و بیشتر مورد توجه قرار بگیرند؛ برای مثال در حال حاضر سه جهش ژنتیکی در پولیپ های خوش خیم روده برای تبدیل شدن به سرطان شناخته شده است ولی هرگز این سه جهش با هم در یک بیمار مشاهده نشده است.

با این وجود هنگامی که Revolver در مرحله آزمایشی بود در مورد پروفایل های ژنی از ۹۵ بیمار مبتلا به سرطان کولورکتال، سه جهش را به عنوان کلید اصلی شناسایی کرد؛ همچنین توانست جهش های ژنتیک کلیدی که قبلا شناخته شده و موجب تکامل سلول های سرطانی در ریه، سینه و کلیه می شود را به درستی تشخیص دهد.

Robert Gatenby از مرکز سرطان Moffitt در فلوریدا که پیشگام روش درمان سرطان پروستات است می گوید: “درک پیشرفت های درون تومور در طول درمان سرطان برای بهبود مراحل درمان ضروری است. این تیم روش بسیار پیچیده ای برای انجام این کار دارد و من منتظر کاربرد آینده آن در کلینیک هستم”

ترجمه/تالیف: محمدرضا پورهاشمی
منبع: newscientist.com
تاریخ: ۹۷/۶/۱۱