پیش نویس لایحه صیانت از داده های شخصی رونمایی شد

هیات,دولت,پیشنویس,لایحه,صیانت,داده,شخصی

این لایحه که قرار است امروز به هیات دولت ارسال شود، در راستای حمایت از حریم خصوصی کاربران فضای مجازی در سالن دولت الکترونیک نمایشگاه الکامپ و توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران رونمایی شد. پیش نویس این لایحه به امضای محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات وکاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی رسید.

وزیر ارتباطات در این مراسم تاکید کرد: با تصویب این لایحه نه تنها کاربران ایرانی می توانند از حقوق خود در برابر سرویس های داخلی محافظت کنند بلکه از این پس امکان پیگیری ضبط و سوءاستفاده از اطلاعات و داده های کاربران ایرانی در سرویس های بین المللی نیز وجود خواهد داشت. وی افزود: از آنجا که اتحادیه اروپا نیز برای صیانت از حقوق شهروندان قانون GDPR را اجرایی کرده است ما آمادگی داریم که نشست مشترکی با کمیسیون اروپا برای پیاده سازی این قوانین در ایران داشته باشیم.
آذری جهرمی گفت: این لایحه زیرساخت حقوق شهروندان بر بستر مجازی است و کسانی که اطلاعات شهروندان را نگهداری می کنند باید در این زمینه شفاف سازی داشته باشند و حق در اختیار قراردادن این اطلاعات را به کسانی دیگر نخواهند داشت. با این وجود می توانیم بگوییم که ضریب حریم خصوصی افراد در فضای مجازی بهبود می یابد.
وی گفت: پیش نویس این لایحه در سایت وزارت ارتباطات در دسترس عموم قرار می گیرد و امیدواریم این لایحه به سرعت در دولت رسیدگی و به مجلس ارائه شود.
ر ییس مرکز پژوهش های مجلس نیز در این مراسم گفت: در راستای رونمایی از لایحه صیانت از داده های شخصی کاربران فضای مجازی، کمیسیون نظارت بر حفاظت از داده های شخصی مردم در مجلس تشکیل می شود. کاظم جلالی تصریح کرد: بررسی تجارب دنیا نشان می دهد قوانین در این عرصه گسترش یافته و تمامی کشورها برای صیانت از حریم خصوصی کاربران شان در تلاش هستند. در کنار این موضوع فتوای رهبری برای صیانت از داده های مردم نیز تاثیرگذاربوده و به همین دلیل مرکز پژوهش ها با همکاری پژوهشگاه قوه قضائیه و وزارت ارتباطات، لایحه صیانت از اطلاعات و داده های شخصی مردم در فضای مجازی را آماده کرده اند.
وی گفت: پیش بینی شده برای اجرایی شدن این لایحه، کمیسیون نظارت بر حفاظت از داده های شخصی مردم در مجلس و با حضور نمایندگان سه قوه تشکیل شود تا این لایحه به جمع بندی نهایی برسد.
وی تاکید کرد: ما موافقیم که این موضوع به جای طرح، به صورت لایحه به مجلس ارائه شود و پس از آن قوانین مشترکی که در حال تدوین است نیز به شکل لایحه در حوزه حقوق فضای مجازی ارائه شود.
در این مراسم رمضانعلی سبحانی فر، رییس کمیته ارتباطات مجلس نیز با بیان اینکه بخش عمده ای از دغدغه کاربران با تصویب این لایحه و تبدیل آن به قانون حفظ خواهد شد، گفت: امروز اطلاعات کاربران بدون اجازه در بیزینس های مختلف استفاده می شود و با این وجود باید بتوانیم جلوی این سوءاستفاده را بگیریم.
همچنین پروانه مافی رئیس کمیته کسب وکارهای الکترونیکی مجلس نیز با تاکید بر اینکه بسیاری از موکلان خواستار داشتن قوانینی برای پیگیری صیانت از داده های خود در فضای مجازی هستند، گفت: پیشنهاد می کنیم که کمیسیون مشترکی در مجلس برای سرعت بخشیدن به این لایحه و قانونی کردن آن تشکیل شود.

همچنین رسول سرائیان رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران از نمایندگان مجلس خواست که هدف گذاری پایان شهریورماه را برای تصویب این لایحه در نظر بگیرند تا این لایحه در دولت و نیز در مجلس مسیر کوتاهی را برای تصویب طی کند و کسب و کارها و کاربران در خصوص استفاده از قوانین و مقررات این حوزه با مشکل مواجه نشوند.

منبع: فناوران اطلاعات
تاریخ: ۹۷/۵/۷