رایانه ای در ابعاد خاک

دانشگاه,میشیگان,رایانه,ابعاد,خاک

پژوهشگران دانشگاه میشیگان موفق به ساخت رایانه ی کوچکی به نام «میشیگان میکرو موت» (Michigan Micro Mote) با ابعاد یک ذره ی خاک شده اند. ابعاد این رایانه در هر جهت به ۰٫۳ میلیمتر می رسد. این انتظار وجود دارد که چنین ابزارهایی در آینده به تقویت قابلیت های اینترنت اشیا و گسترش آنها کمک کنند.

میکرو موت از هیچ گونه حافظه ی ذخیره سازی بهره نمی برد، همچنین برای فعالیت باید مقابل نور یا منبع انرژی مشابه قرار گیرد؛ زیرا امکان استفاده از باتری در آن وجود ندارد. با وجود این مصرف انرژی آن یک میلیون مرتبه کمتر از تلفن های هوشمند معمولی بیکار است.

از موارد کاربرد دستگاه یاد شده می توان به اندازه گیری محیط اطراف اشاره کرد. همچنین ابعاد این دستگاه باعث می شود، بتوان آن را در گوشه ها و شکاف موجود در دیوار قرار داد. به علاوه امکان اندازه گیری دمای غده های موجود در بدن توسط آن وجود دارد. این ویژگی باعث می شود بتوان به شکل بهتری به تشخیص و درمان بیماری ها پرداخت. از طرفی امکان ارسال آن به داخل بدن نیز وجود دارد.

دانشمندان توضیح دادند، نمونه ی اولیه میکرو موت تنها از نور خورشید به عنوان منبع انرژی استفاده می کند؛ در نیتجه نمی توان به درستی از آن در ایمپلنت ها استفاده کرد.

منبع: سایبربان
تاریخ: ۹۷/۵/۱۵