ثبت نام ۲۳۰ هزار متقاضی در سامانه کارا

اشتغال,فراگیر,روستایی,وزارت_تعاون,سامانه,کارا

مدیر سرمایه گذاری اشتغال فراگیر و روستایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با شروع ثبت طرح های اشتغالزایی در روستاها و شهرهای کمتر از ۱۰ هزار نفر، تاکنون ۲۳۰ هزار متقاضی برای دریافت تسهیلات بانکی در سامانه کارا ثبت نام کرده اند.

رامین اسدی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: دولت برای اشتغالزایی روستاییان و ساکنان شهرهای کمتر از ۱۰ هزار نفر جمعیت، در مجموع ۱۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار پیش بینی کرده است.
وی افزود: در صورتی که اعتبار مورد نیاز طرح های متقاضیان به اندازه اعتبارات پیش بینی شده برای اجرای این طرح برسد، فعالیت سامانه کارا نیز متوقف می شود.
سامانه کارا براساس مصوبه اواخر خرداد ۱۳۹۶ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مبنی بر ارائه تسهیلات به طرح های اشتغالزا و در راستای اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، به منظور تسهیل در فرایند ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران و کارآفرینان راه اندازی شده است.
کارآفرینان و سرمایه‌گذاران روستایی علاقمند به فعالیت و سرمایه‌گذاری در مناطق روستایی و عشایری می‌توانند به سامانه کارا به نشانی kara.mcls.gov.ir مراجعه و ثبت نام کنند.
اسدی تاکید کرد: پس از ثبت نام، ابعاد طرح پیشنهادی متقاضیان به لحاظ کیفی و کمی توسط کمیته فنی کارگروه اشتغال استان مورد بررسی قرار می گیرد و پس از تایید نهایی، طرح برای تامین اعتبار به بانک معرفی می شود.
وی یادآور شد: پس از تصویب طرح ها در کارگروه های تخصصی، طرح برای اعطای تسهیلات به بانک های عامل منتخب شامل بانک توسعه تعاون، کشاورزی، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید معرفی می شوند.
اسدی گفت: بانک های عامل نیز پس از بررسی طرح، در صورت داشتن توجیه فنی و اقتصادی طرح آن را در نوبت دریافت وام اشتغال قرار می‌دهند.
وی افزود: ۴۵ درصد اعتبارات این طرح به بخش کشاورزی اختصاص می یابد و سایر بخش ها نیز مانند خدمات،
IT (فناوری اطلاعات)، صنعت و گردشگری درصدی از این اعتبارات را به خود اختصاص دادند.
مدیر سرمایه گذاری اشتغال فراگیر و روستایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تسهیلات بانکی در روستاها و شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در مناطق مرزی با نرخ بهره چهار درصد و در سایر مناطق با نرخ بهره ۶ درصدی به متقاضیان واگذار می شود.
وی هدف از اجرای این طرح را جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و مهاجر معکوس با ایجاد اشتغال جدید اعلام کرد و افزود: تسهیلات این طرح به سه شیوه ایجاد اشتغال جدید، تثبیت شغل و سرمایه در گردش به متقاضیان پرداخت می شود.
اسدی برای شرکت در کارگروه تخصصی اشتغال کردستان و بررسی طرح های استان در سامانه کارا به این استان سفر کرده بود.
تاکنون یک هزار و ۴۰۰ طرح متقاضی کردستانی در این سامانه ثبت شده و استان در جایگاه سوم کشوری به این لحاظ قرار دارد و از نظر پرداخت ها نیز تاکنون ۲۳۰ میلیارد ریال به طرح ها پرداخت شده که کردستان از لحاظ میزان پرداختی تسهیلات این بخش در جایگاه بیستم کشور قرار دارد.
سهم تعیین شده کردستان برای جذب یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار مرحله اول این طرح است.

منبع: کارآفرین ناب
تاریخ: ۹۷/۳/۳۰