سیاره ای کوتوله به نام Goblin

منظومه,شمسی,سیاره,کوتوله,Goblin,planet X,نجوم

منظومه شمسی ما رمزآلود تر از گذشته به نظر می رسد و گه گاه پرده از برخی اسرار خود برداشته و عظمت خود را به ما یادآوری می کند. اخیراً نیز سیاره کوتوله ای به نام Goblin در مدار خورشید و در پساکرانه پلوتون شناسایی شده است. مسیر حرکت طولانی آن نشان دهنده این موضوع است که سیاره Planet X) X) نیز ممکن است در میان نواحی بیرونی منظومه شمسی در حرکت باشد.

این سیاره کوتوله جدید به طور رسمی ۲۰۱۵TG387 نام گذاری شده است. Goblin احتمالاً یک کره یخی است که حدود ۳۰۰ کیلومتر قطر دارد. این سیاره نخستین بار در اکتبر ۲۰۱۵ توسط گروهی از ستاره شناسان و با استفاده از تلسکوپ سوبارو در هاوایی شناسایی شد و مرکز اتحادیه نجوم سیاره های کوچک کشف آن را در اول اکتبر ۲۰۱۸ اعلام کرد.

مدار گردش این سیاره به دور خورشید بسیار طولانی است به شکلی که مسیر آن ۲۳۰۰ برابر طولانی تر از مدار زمین است و این سیاره هرگز نمی تواند به خورشید نزدیک تر از فاصله ای حدود ۲ برابر فاصله پلوتون تا خوشید شود. Goblin بسیار آرام حرکت می کند و این موضوع باعث می شود تعیین و تایید مدار آن سال ها به طول انجامد و همچنین نیاز مند مشاهدات متعدد باشد.

مدار ۴۰۰۰۰ ساله

David Tholen از دانشگاه هاوایی در بیانه ای می گوید: “در حال حاضر ما فقط می توانیم سیاره ۲۰۱۵TG387 را زمانی که در نزدیک ترین فاصله خود به خورشید قرار دارد تشخیص دهیم و با در نظر گرفتن احتمال ۹۹ درصد که مدار آن یک دوره ۴۰۰۰۰ ساله دارد، امید دیدن آن برای ما تقریباً بعید است.

او و همکارانش در طول زمان جستجوی خود برای یافتن اطلاعاتی در مورد سیاره X پیش بینی کرده اند که یک سیاره بزرگ در لبه منظومه شمسی وجود دارد که ممکن است باعث بروز اختلال در مدارهای اجرام کوچک تر مانند Goblin شود. گرانش چنین سیاره بزرگی باعث بروز مشکل در اجسام کوچک تر شده و نیروی آن به طور باالقوه آن ها را مانند خوشه هایی از اجسام در حال چرخش کنار هم جمع می کند؛ Goblin نیز بخشی از این خوشه است.

اجرام دورتر از منظومه شمسی ما دارای مدارهای طولانی مشابهی هستند. این تیم شبیه سازی هایی بر روی یک سیاره که فوق العاده به زمین شباهت دارد و در فاصله ای دور از منظومه شمسی قرار دارد انجام دادند و دریافتند که چنین سیاره ای (سیاره ای شبیه زمین) می تواند مدار Goblin را تثبیت کند.

Chad Trujillo از دانشگاه آریزونای شمالی در بیانبه ای می گوید: “این شبیه سازی ها ثابت نمی کنند که یک سیاره عظیم دیگر در منظومه شمسی ما وجود دارد، اما شواهد بیشتری وجود دارد که نشان دهنده وجود چیزی بزرگ در آنجاست”.

ترجمه/تالیف: محمدرضا پورهاشمی
منبع: newscientist.com
تاریخ: ۹۷/۷/۱۱