طراحی و توسعه سامانه مدیریت اسناد از سوی شرکت دانش‌بنیان ایرانی

استاد_کاغذی,الکترونیک,طراحی,توسعه,سامانه,مدیریت,اسناد,دانش‌بنیان

آب نیکی محقق ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه بهره‌گیری از روش‌های مدیریت دانش سازمانی از مهم‌ترین عوامل رشد پایدار سازمان‌ها است و در تمام دنیا ابزارهای مدیریت دانش، اسناد و محتوا توسعه پیدا کرده‌اند، گفت: اسناد به‌عنوان ورودی، بستر و نتیجه فرآیندها اهمیت بالایی در سازمان‌ها دارند و سامانه مدیریت اسناد و محتوای گنجه به‌روزترین روش‌های طبقه‌بندی و دسترسی به دانش سازمانی را با هدف ایجاد بهترین ساختار برای کارکنان سازمان‌ها در خود جای داده است.
وی افزود: گستره عملیاتی سامانه مدیریت اسناد، همه اسناد کاغذی و الکترونیک سازمان، از صفحات وب، گزارش‌ها، نامه‌ها تا کاتالوگ‌ها و مجله‌ها است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان اظهار داشت: سامانه مدیریت اسناد همچنین امکان جستجوی پیشرفته با استفاده از جستجوگر هوشمند ویرا امکانات جامعی باهدف دسترسی، جستجو و طبقه‌بندی اطلاعات را نیز فراهم کرده است.

وی ادامه داد: گنجه نیازمندی‌های مشتریان از جمله سازمان‌های اداری-اجرایی و سازمان‌های علمی-پژوهشی را نیز پوشش می‌دهد، ضمن اینکه سامانه هوشمند مدیریت اسناد و محتوای ویراتک، ابزار کامل و جامعی است که می‌تواند محدودیت عدم‌دسترسی به یک سند یا دانش سازمانی را رفع کرده و با طبقه‌بندی مناسب اسناد و محتوا به شکل فایل و یا ایجاد فرم‌های اطلاعاتی مناسب این مشکل را در سازمان برطرف کند.
آب‌نیکی گفت: سامانه گنجه به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که امکان بازیابی تمام سرویس‌های خود را در صورت بروز مشکل در سریع‌ترین زمان دارد. همچنین تمام داده‌های انتقال داده‌شده به سامانه حداکثر ظرف مدت ۱۲ ساعت بعد از انتقال کامل داده در سامانه اندیس‌گذاری شده و قابل‌دسترسی و گزارش‌گیری است.

این محقق ایرانی ادامه داد: با توجه به اینکه این سامانه به‌صورت کامل از طریق شرکت ایرانی پیاده‌سازی شده و به‌صورت کامل از بسته‌های متن‌باز استفاده شده است، امکان تغییر و گسترش خدمات و قابلیت‌ها در حد امکان با توجه به نیازهای کارفرما وجود دارد. همچنین ارتباط با دیگر سامانه‌ها ازجمله سامانه اتوماسیون اداری به‌راحتی در این سامانه میسر است.
وی گفت: محصول گنجه پس از تولید، امکان ارائه و فروش به‌صورت مستقل را دارد و تنها محدودیت موجود برای توسعه بازار و فروش این محصول، توسعه زیرساخت‌های پشتیبانی و نیروی انسانی موردنیاز برای پشتیبانی طرح است.
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در رابطه با حمایت‌هایی که از اجرای طرح صورت گرفته است، گفت: ما از حمایت‌های صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) بهره‌مند شدیم، به نظر می‌رسد رسالتی که صحا دارد یعنی همان ارائه وام‌های با بهره کم برای شرکت‌های دانش‌بنیان به‌درستی درحال انجام است،  علاوه بر آن ارائه تضمین ملکی مشکل بزرگی است که برای دریافت وام بسیاری از نهادها درخواست دارند اما صحا با این شرکت همکاری لازم را انجام داد و مشکلات دریافت وام و تضامین به شکل دیگر مرتفع شد.

منبع: فارس
تاریخ: ۹۷/۳/۷