تعداد سیم کارت های غیرفعال از فعال پیشی گرفت

ارتباطات,فناوری,اطلاعات,سیم_کارت,غیرفعال,فعال

آمار پیشین دفتر بررسی های فنی و اقتصادی معاونت برنامه ریزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نشان می داد تا پایان شهریورماه پارسال ۱۵۶ میلیون و ۵۴۸ هزار و ۵۱۱ سیم کارت به شهروندان واگذار شده است که ۸۵ میلیون و ۶۴هزار و ۴۶ خط آن استفاده می شد اما بر پایه گزارش جدید ۸۱ میلیون و ۲۰۱ هزار و ۶۴۵ سیم کارت غیر فعال در کشور وجود دارد.

بر پایه گزارش تازه دفتر بررسی های فنی و اقتصادی معاونت برنامه ریزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در پایان سال ۹۶ ضریب نفوذ مشترکان فعال تلفن همراه کشور ۵۳/۱۱۰ درصد شد در حالی که این ضریب تا پایان شهریورماه همان سال ۴۳/۱۰۶ درصد بود.
تا پایان پارسال ۵۳ میلیون و ۲۴۴ هزار و ۴۵۴مشترک پهن باند سیار داشتیم؛ در حالی که این آمار تا پایان شهریورماه همان سال ۴۷میلیون و ۳۳۲ هزار و ۵۵۵ مشترک بود.
بهره برداری از نخستین مرحله شبکه تلفن همراه کشور در مرداد ماه سال ۱۳۷۳ در شهر تهران با ۲۴ سایت بی.تی.اس و با ظرفیت ۹ هزار و ۲۰۰ شماره آغاز شد.
گرچه روند واگذاری سیم کارت در آن سال ها با فراز و فرودهایی همراه بود اما پس از روی کارآمدن دولت یازدهم سرعت توسعه این بخش شتاب بیشتری به خود گرفت.
پارسال تلاش برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به ثمر نشست و مرحله سوم این شبکه نیز وارد مرحله اجرایی شد.
مرحله نخست دولت الکترونیکی و دولت همراه نیز در آخرین ماه های کاری دولت یازدهم راه اندازی شد تا مردم بتوانند با تلفن های همراه خود خدمات دستگاه های اجرایی را دریافت کرده و به مراجعه حضوری نیازی نداشته باشند.
توسعه زیرساخت های ارتباطی اکنون فرصتی فراهم کرده تا همه دستگاه های اجرایی بتوانند خدمات خود را بی واسطه در اختیار ۸۸ میلیون دارنده سیم کارت فعال قرار داده و طعم خدمت رسانی با کیفیت و سریع را بعد از سال ها به آنان بچشانند.

همچنین بسیاری از کسب و کارهای نوپا می توانند در این بستر خدماتی را به مردم ارایه کنند که ضمن ایجاد رفاه و آسایش در زندگی ایرانیان، میزان اشتغال را در کشور افزایش دهد.

منبع: فناوران اطلاعات
تاریخ: ۹۷/۳/۷