تکنولوژی هدآپ (HUD) در خودرو

صفحه,نمایش,هدآپ,تکنولوژی,HUD,خودرو

صفحه نمایش هدآپ خودرو که به نام Auto-HUD نیز شناخته می شو، نمایشگر شفافی است که داده ها و اطلاعات مورد نیاز راننده را برای او ارائه می دهد. با این تکنولوژی کاربر نیاز به نگاه کردن به نقطه ای خارج از نقطه دید معمول خود نداشته و اطلاعات در جلوی چشم او نمایش داده می شود. منشاء و نام این تکنولوژی از کابین خلبان و موقعیت و نحوه نشستن خلبان حین پرواز شکل گرفته است زیرا به خلبان این امکان داده می شود که اطلاعات مور نیاز خود را حین پرواز در موقعیت بدنی “سر بالا” و “دید جلو” و بدون این که زاویه  دید خود را برای نگاه کردن به آلات پروازی تغییر دهد، در دسترس داشته باشد. در حال حاضر دو روش مختلف برای نصب و به کارگیری این سیستم در خودروها وجود دارد. در روش اول، سیستم در پشت شیشه جلوی خودرو به گونه ای قرار می گیرد که اطلاعات بر روی شیشه منعکس شود. در روش دوم یک دستگاه کوچک مجزا و به صورت مستقل از شیشه جلو در دسترس کاربر قرار می گیرد.

توانایی دید خوب و آگاهی از اطلاعات مقصد دو بخش بسیار مهم رانندگی می باشد که تکنولوژی هدآپ هر دوی این موارد را در بر گرفته و تلاش بر این دارد که هنگام رانندگی نحوه دید ما به جاده برای همیشه تغییر کند.

مزایای ایمنی هدآپ

نمایشگرهای هدآپ صرفاً بیشتر از یک نوآوری و یا راهی جدید در مسیر ناوبری است. اگر سیستم هدآپ با دوربین های داخلی خودرو و سیستم کروز کنترل آن همراه و منطبق شود می تواند یکی از بهترین سیستم های ایمنی خودرو باشد که تا کنون دیده اید. علاوه بر کمربند ایمنی، ترمز، کیسه های هوا، ABS، و… سیستم هدآپ نیز در دسته بندی سیستم های ایمنی خودرو قرار می گیرد؛ برای درک بهتر این موضوع می توان مثالی در مورد استفاده از این تکنولوژی هنگام به وجود آمدن یک شرایط آب و هوایی معمول به نام “مه” که باعث بروز خطرات و تصادفات شدید جاده ای می شود به میان آورد…

در این شرایط سیستم های هدآپ جدید می توانند از دوربین های مادون قرمز برای شناسایی خطوط جاده استفاده کنند و آنها را دقیقاً همان طور که در واقعیت وجود دارند بر روی شیشه جلوی خودرو منعکس کرده و نمایش دهند. این سیستم می تواند اجسام و موانعی را که قادر به دیدن آنها نیستید، برای شما نمایش دهد که این حالت در مورد خودروی رو به روی شما نیز صدق کرده و آن را نیز برای شما نمایش می دهد. این سیستم از دوربین ها و GPS استفاده می کند تا موقعیت دقیق مکانی آن خودرو را مشخص کرده و آن را بر روی شیشه نمایش دهد و در نهایت این امکان به وجود می آید تا شما از موقعیت و میزان فاصله آن خودرو با وسیله نقلیه خود آگاه شوید. این تکنولوژی نه تنها می تواند مقدار فاصله شما با خودروی مقابلتان را بگوید بلکه قادر است نشان دهد که برای جلوگیری از برخورد، تصادف و دیگر مخاطرات جاده ای به کدام سمت حرکت کنید و چه اقدامی انجام دهید. برخی از سیستم های کروز کنترل محاسبات امنیتی به منظور مشخص کردن بهترین مسیر در شرایط خاص را انجام می دهند ولی گام بعدی، محاسبه، انتقال و نمایش این اطلاعات در زمان واقعی رخداد می باشد.

آینده هدآپ

صفحه نمایش هدآپ می تواند با بلوتوث یا موبایل منطبق شده و این امکان را برای شما فراهم آورد که بتوانید بدون استفاده از دست تماس تلفنی برقرار کرده یا پیام نوشتاری ارسال کنید؛ همچنین عملکرد آینده این تکنولوژی می تواند شامل ارائه اطلاعات از برنامه هایی مانند اپلیکیشن های دسته بندی و امتیاز دهی رستوران ها بوده و این اطلاعات را در محدوده دید راننده قرار دهد. در حال حاضر اکثر سیستم ها، اطلاعات مربوط به شرایط رانندگی مانند سرعت و اطلاعات ناوبری را نمایش می دهند. صفحه نمایش سیستم های امروزی هدآپ در حال جایگزین شدن با تکنولوژی جدیدتری به نام “واقعیت تکمیل شده” (AR) می باشند. سیستم AR ورژن جدید و بسیار پیشرفته تر نمایشگر هدآپ است. AR می تواند با سیستم GPS، دوربین های مادون قرمز، اینترنت و اپلیکیشن های موبایل ادغام شده تا شیشه جلوی خودروی شما به یک پرده کامل برای ارائه اطلاعات مورد نیاز تبدیل شود.

ترجمه/تالیف: محمدرضا پورهاشمی
منبع: dsautomobiles.com
تاریخ: ۹۷/۶/۲۵